Yaşlıların gündelik yaşamda dijital okuryazarlık deneyimleri üzerine sosyolojik bir araştırma
Sociological research on the digital literacy experiences of elderly in daily life
  1. Tez No: 879106
  2. Yazar: ESEN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ÖNDER EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünya nüfusu hızla yaşlanmaktadır buna paralel olarak ülkemizde de yaşlı nüfus oranı giderek artmakta, yaşlanan nüfusa yönelik çalışmalar da artış göstermektedir. Yaşlı nüfus oranının artması ekonomik, politik, sosyolojik alanda birçok yeni çalışma alanını da beraberinde getirmektedir. 2000'li yılların başından itibaren teknolojik gelişmeler de hız kazanmış, bugünün yaşlısı olan bireylerin hayatlarında yirmi, otuz yılda olan teknolojik değişimler bir, iki yıl içinde gerçekleşmeye başlamış ve yaşlının süregelen dünyasına, gündelik yaşamına entegre olmaya başlamıştır. Yaşlılık döneminde ortaya çıkan fiziksel ve zihinsel yavaşlamaya uyum sağlamaya çalışan bireyler bir de çevrelerinde büyük bir hızla değişmekte olan dünyaya adapte olmak durumunda kalmışlardır. İnternetin kullanımı gündelik hayatımızın vazgeçilmezi olmuş, sağlık, tüketim alışkanlıkları, eğitim gibi pek çok sektördeki alışkanlıkların değişmesine neden olmuştur. Alışveriş yapma, haber okuma, bankacılık, seyahat, kamu hizmetleri, sosyalleşme, hastane işlemleri, akıllı ev ürünlerinin yaygınlaşmasıyla gündelik hayatımızın pek çok alanına sirayet etmiştir. Yaşlıların bu yeni dünyayı anlama, anlamlandırma, kabullenme, bizim için vazgeçilmez olanın onların dünyasında neyi ifade ettiğini, dijital dünyanın yeni dilini nasıl çözdüklerini anlamak bu çalışmanın temel konusudur.
Özet (Çeviri)
The world's population is rapidly aging, and the proportion of elderly population in our country is also increasing. Consequently, there is a growing number of studies in this field. The increase in the elderly population ratio has brought about many new areas of study in economic, political, and sociological domains. Since the beginning of the 2000s, technological advancements have accelerated. Technological changes that took twenty to thirty years in the lives of individuals who are elderly today have begun to occur within one or two years, integrating into the ongoing world and daily life of the elderly. Individuals trying to adapt to the physical and mental slowing down that occurs during this stage of life are also faced with the necessity to adapt to a rapidly changing world around them. The use of the internet has become indispensable in our daily lives, leading to changes in habits in many sectors such as health, consumption patterns, and education. With the proliferation of online shopping, reading news, banking, travel arrangements, public services, socializing, hospital procedures, and the widespread adoption of smart home products, the internet has permeated many aspects of our daily lives. The fundamental subject of my study, which aims to understand how the elderly comprehend, interpret, and accept this new world—what the indispensable means to us signify in their world, and how they decipher the new language of the digital world is to comprehend.