Eski Uygur Türkçesinde botanik terimleri
Botanical terms in Old Uighur
  1. Tez No: 879110
  2. Yazar: DENİZ KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Ancient Linguistics and Cultures, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmada Eski Uygur Türkçesi metinlerinde geçen botanik terimleri taranan metinlerde tespit edilmiş, bu terimlerin geçtikleri metinlerin türü, metinlerde geçtikleri yerler belirlenmiş, terimlerle ilgili literatürde yapılmış olan köken bilgisi denemeleri terimlerin ilgili maddelerine eklenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde yerleşik yaşama geçen ve Maniheizm, Budizm ve Hıristiyanlığa ait metinlerin çevirileri kültürlerinde büyük bir yer tutan Uygurların tarihi ve içinde bulundukları kültürel çevre tasvir edilmiştir. Daha sonra Botanik Terimleri bölümünde terimlerle ilgili kaynaklardan elde edilen bilgiler derlenmiş ve Eski Uygur Türkçesinde geçen botanik terimleri toplu biçimde verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, botanical terms were scanned and identified in Old Uighur Turkish texts. The type of texts containing these terms and the places where the terms occurred were displayed. An etymological analysis of these terms was added to the relevant entries. The first part of the study describes the history and environment of the Uighurs, who adopted a sedentary lifestyle and translated texts from Manichaeism, Buddhism and Christianity. Then, the information obtained about botanical terms was compiled in the Botanical Terms section, and the botanical terms in Old Uyghur Turkish were attempted to be given collectively.