Suriye Selçukluları ve Haçlı ilişkileri
Relations between Syrian Seljuks and Crusaders
  1. Tez No: 879111
  2. Yazar: AHMET ERKİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
11. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Suriye ve Filistin'e gelen Türkmenler, bu bölgelerde kurdukları siyasî oluşumlar ile Büyük Selçukluların Ortadoğu politikasına hizmet etmişlerdir. Suriye Selçukluları, Ortadoğu bölgesine Haçlı girişleriyle birlikte ayrı bir misyon yüklenerek gerek tek başlarına gerekse birbirleriyle ve Suriye'deki diğer siyasî oluşumlarla girdikleri ittifaklar yoluyla Haçlı ilerleyişini durdurmak için mücadele etmişlerdir. Dolayısıyla Suriye Selçuklularının Suriye bölgesinde Haçlılarla mücadelesi, Müslüman-Türk unsur ile Hıristiyan-Haçlı unsur arasındaki rekabetin önemli bir aşamasını oluşturması açısından hem dünya hem de Ortadoğu tarihi bakımından mühim bir aşamayı teşkil etmektedir. Bu tez çalışmasında, Suriye Selçuklularının kuruluşundan önce Suriye bölgesine yapılan ilk Türkmen girişleri ve ortaya çıkan ilk siyasî oluşumlar, Suriye Selçuklularının kurulması ve Haçlıların bölgeye girişinin ardından Haçlılarla mücadeleleri Halep ve Dımaşk Selçuklu Meliklikleri çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bağlamda, Halep Selçuklu Melikliği ile Dımaşk Selçuklu Melikliği'nin Haçlılarla mücadelesi çeşitli yönleriyle ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında Müslüman-Türk unsurun, Hıristiyan-Haçlı unsur karşısında Müslüman topraklarını koruma mücadelesine yönelik olarak uyguladığı politikalar değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken Suriye Selçukluları ve Haçlılar arasındaki mücadelelerin, yaşandıkları dönemdeki Ortadoğu Türk tarihini şekillendirici etkisine dikkat çekilerek, konunun bu yönlerinin de bilinmesi noktasında çaba sarf edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkmens, who came to Syria and Palestine in the second half of the 11th century, served the Middle East policy of the Great Seljuks with the political formations they established in this region. With the entry of the Crusaders into the Middle East, the Syrian Seljuks took on an important mission and fought to stop the Crusader invasion in Syria. They continued this struggle both alone and through alliances with each other and other emirs in Syria. Therefore, the struggle of the Syrian Seljuks with the Crusaders in Syria region represents an important stage in both world history and the history of Middle East, as it constitutes an important stage of the competition between the Muslim-Turkish element and the Christian-Crusader element. In this thesis, the first Turkmen entries to the region before the establishment of the Syrian Seljuks and the first political formations, the establishment of the Syrian Seljuks and their struggle with the Crusaders after the Crusaders appearance in the region are discussed. In this regard, the struggles of the Seljuks of Aleppo and the Seljuks of Damascus with the Crusaders are examined separately in various aspects. In this thesis, policies regarding the struggle of the Muslim-Turkish element to protect Muslim lands against the Christian-Crusader element are evaluated. While making this evaluation, it is attempted to recognize the shaping effect of the struggles between the Syrian Seljuks and the Crusaders on Middle Eastern Turkish History during that period.