Investigation of the Effect of Scuba Diving on Balance, Proprioception and Muscle Strength
Tüplü Dalışın Dengeye, Propriosepsiyona ve Kas Kuvvetine Etkisinin Araştırılması
  1. Tez No: 879128
  2. Yazar: DOĞA ÖZSÜMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK VARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amacımız profesyonel dalgıçlarda doğrudan veya dolaylı propiosepsiyonun ve dengenin etkilenebileceğinin düşünülmesinden dolayı çalışmanın amacı profesyonel dalgıçlarda, dengenin, proriosepsiyonun, kas gücünün, yaşam kalitesinin ve anksiyetenin ilişkisini incelemektir. Yöntem olarak çalışmamıza 30-60 yaş arası 15 dalgıç ve 15 sağlıklı, aktif spor yapan konrol grubu katıldı. Katılımcıların sosyo-demografik verileri kaydedildi, kas gücü için kas kuvveti testi uygulandı, denge değerlendirmesi için Y Denge Testi ve Tek Ayak Üzerinde Durma Testi yapıldı, propriosepsiyon için Vücut Ağırlığının Taşınmadığı (NWB) Propriosepsiyon Değerlendirmesi, eklem hareket açıklığı için gonyometre kullanıldı. Yaşam kalitesi, dünya sağlık örgütü yaşam kalitesi anketi ile anksiyete ise Beck anksiyete ile değerlendirildi. Bulgularda katılımcıların kas kuvvetlerine bakıldığında farkın dalış grubu lehine olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Our purpose is since it is thought that direct or indirect proprioception and balance may be affected in professional divers, the aim of the study is to examine the relationship between balance, prorioception, muscle strength, quality of life and anxiety in professional divers. Methods are 15 divers between the ages of 30-60 and 15 healthy control group who does actively sports in their daily lives participated in our study. Socio-demographic data of the participants were recorded, muscle strength test was applied for muscle strength, Y Balance Test and One-Leg Standing Test were performed for balance assessment, Non-Body Weight-bearing (NWB) Proprioception Assessment was performed for proprioception, and goniometer was used for joint range of motion. Quality of life was evaluated with the World Health Organization quality of life questionnaire and anxiety with the Beck anxiety scale. Findings has been found; When looking at the muscle strength of the participants, it is seen that the difference is in favor of the diving group.