Damar yaşlanması ve hasarında BMP 2 geninin katkısının transkripsiyon aşamasında araştırılması
Investigation of the contribution of BMP 2 gene in vascular aging and damage at the transcription stage
- Tez No: 879130
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SABRİ HANÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamız BMP2 geninin ekspresyon seviyyesinin kardiyovasküler hastalıklar, kalp ve kalp damarlarına etkisi araştırmıştır.Bu çalışmamız BMP2 geninin venöz yetmezlik sebebiyle opere edilen hastaların damar dokusu örnekleri ile Koroner By-Pass ameliyatına alınan hastaların sağlıklı damar dokuları arasında ekspresyon seviyelerini kiyaslanmıştır.Yakın zamanda yapılan araştırmalar, BMP genlerinin gelişimin erken basamaklarından, birçok hastalık patofizyolojisine kadar rol oynadığını göstermiştir. BMP genlerinin, damar oluşumunda önemli faktörlerden biridir. Bu çalışamada damar dokusunda oluşan kronik yaşlanma ve hasarında BMP2 geninin ekspresyon seviyesi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study investigated the effect of the expression level of the BMP2 gene on cardiovascular diseases, heart and cardiovascular diseases. This study compared the expression levels of the BMP2 gene between vascular tissue samples of patients operated on due to venous insufficiency and healthy vascular tissues of patients undergoing Coronary By-Pass surgery. Recent studies have shown that BMP genes play a role from early stages of development to the pathophysiology of many diseases. BMP genes are one of the important factors in vascular formation. In this study, the expression level of the BMP 2 gene in chronic aging and damage to vascular tissue was investigated.