Geriatrik popülasyondaki bireylerin IOPI cihazı ile dil, dudak ve damak basınçlarının ölçülmesi
Measurement of tongue, lip and palate pressures of individuals in the geriatric population with the IOPI device
- Tez No: 879131
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaşlılık durumu insanın kronolojik yaşının ilerlemesi ve yaşlanma adı verilen süreci içeren zamandır. Yaşlılık sürecindeki popülasyona geriatrik popülasyon adı verilmektedir. Geriatrik popülasyonda yaşın da ilerlemesi ile vücutta, yapılarda, tüm organlar ve bilişsel işlevlerde değişimler meydana gelmektedir. Süreç içerisinde geriatrik popülasyonun artışından dolayı bireylerin ihtiyaçlarının karşılanması için sağlık sistemleri, palyatif bakım ve geriatrik bireylerin rehabilitasyonunda Dil ve Konuşma Terapistlerinde içinde bulunduğu multidisipliner diğer tıbbi sağlık çalışanlarının hizmetlerinde de gelişme sağlanmalıdır. Yaşlanma süreci ile birlikte geriatrik popülasyonda bilişsel işlevler, yutma, beslenme, çiğneme ve konuşmada meydana gelen bozukluklar gibi durumlar artmakta ve bu durum geriatrik popülasyondaki Dil ve Konuşma Terapisi ihtiyacının artmasına zemin oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı geriatrik popülasyon yani yaşlılık durumunda olan bireylerin IOPI cihazı ile dil, dudak ve damak basınçlarının ölçülmesi planlanmış ve bu ölçümlerin yanında geriatrik popülasyonda yer alan bireylerin /a/ fonasyon süreleri, diadokinetik hızları, oral periferal değerlendirmeleri, ganiometrik dudak ölçümleri ve MOCA testi ile bilişsel açılardan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterli içeriğinde 30 erkek 30 kadın sağlıklı birey olmak üzere toplamda 60 geriatrik popülasyona dahil olan kişi çalışmaya katılmıştır. Geriatrik popülasyonda yaşlanma süreciyle birlikte bireylerin anatomik ve fizyolojik açıdan değişimlere uğradığı bilinmektedir. Yaşlılık sürecinin desteklediği ve meydana getirdiği bu değişimlerde bireylerde konuşmanın prozodi ve entonasyonunun değişimine, dil ve konuşma bozukluklarının meydana gelmesine, beslenme, yutma ve yemek seçimi gibi birçok faktörün değişip bireylerin etkilendiği görülmektedir. Bireylere çalışma içerisinde yapılan testler ile anaotomik ve fizyolojik yapıların değişimleri yaşlarına bağlı olarak dil, dudak ve damak yapılarında meydana gelen basınç değişimleri, yaşın etkisi ile bireylerde meydana gelen bilişsel değişiklikler çalışmada sunulmuştur. Özellikle Dil ve Konuşma Terapisi alanında da daha önce geriatrik popülasyon ile yapılan bilimsel çalışma sayısının az olması da göz önünde bulundurularak çalışma içerisinde bireylerde incelenen parametrelerdeki değişimler ve ortaya çıkan sonuçların betimlenmesi ile ülkemizde bulunan geriatrik popülasyondaki bireylere dair bilgilerin Dil ve Konuşma Terapisi alanını aydınlatacak şekilde sunulması ve literatüre katkı sağlaması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Old age is the time when a person's chronological age progresses and includes the process called aging. The population in the aging process is called the geriatric population. With advancing age in the geriatric population, changes occur in the body, structures, all organs and cognitive functions. Due to the increase in the geriatric population in the process, in order to meet the needs of individuals, improvements should be made in the services of other multidisciplinary medical health professionals, including Language and Speech Therapists, in health systems, palliative care and rehabilitation of geriatric individuals. With the aging process, conditions such as disorders in cognitive functions, swallowing, feeding, chewing and speech increase in the geriatric population, and this creates the basis for an increased need for Speech and Language Therapy in the geriatric population. The aim of the study was to measure the tongue, lip and palate pressures of the geriatric population, that is, elderly individuals, with the IOPI device, and in addition to these measurements, the /a/ phonation times, diadokinetic rates, oral peripheral evaluations, ganiometric lip measurements and cognitive cognitive tests of the individuals in the geriatric population with the MOCA test. It is intended to be evaluated from different perspectives. According to the inclusion criteria, a total of 60 people from the geriatric population, including 30 male and 30 female healthy individuals, participated in the study. It is known that individuals in the geriatric population undergo anatomical and physiological changes with the aging process. In these changes that are supported and brought about by the aging process, it is seen that many factors such as changes in the prosody and intonation of speech in individuals, language and speech disorders occur, nutrition, swallowing and food choice change and affect individuals. With the tests performed on individuals in the study, changes in anatomical and physiological structures, pressure changes in the tongue, lip and palate structures depending on their age, and cognitive changes in individuals with the effect of age are presented in the study. Considering the small number of scientific studies previously conducted with the geriatric population, especially in the field of Language and Speech Therapy, presenting the information about the individuals in the geriatric population in our country in a way that will enlighten the field of Language and Speech Therapy by describing the changes in the parameters examined in the individuals in the study and the resulting results, and It is thought to contribute to the literature.