Damar yaşlanması ve hasarında THY-1 geninin rolünün transkripsiyon aşamasında analizi
Transcriptional analysis of the role of the THY-1 gene in vascular aging and damage
  1. Tez No: 879868
  2. Yazar: SARA SOLTANBEIGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SABRİ HANÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Timus Hücre Yüzey Antijeni 1 (THY-1) veya CD90'ın moleküler ve işlevsel özellikleri derinlemesine incelenmiştir. THY-1, immünoglobulin süper ailesine ait bir glikoprotein olup, çeşitli hücre tiplerinde ifade edilen ve bağışıklık sistemi, sinir sistemi, vasküler yapılar gibi kritik biyolojik süreçlerde görev alan bir proteini kodlayan bir gendir. THY-1'in vasküler sistemin yaşlanma ve tümör baskılayıcı etkileri üzerindeki rolü, son yıllarda yapılan araştırmalarla daha belirgin hale gelmiştir. Bu çalışma, THY-1'in yaşlanmaya bağlı değişikliklerin vasküler sistemin yaşlanma sürecine etkilerini ve bunun kardiyovasküler hastalıklarla olan ilişkisini incelemektedir. Araştırmalar, THY-1'in yaşlanmanın etkilerini azaltabilecek potansiyel bir hedef olabileceğini ve yaşa bağlı vasküler hastalıkların hafifletilmesi için yeni terapötik stratejiler geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini öne sürmektedir. Özellikle THY-1'in kalp kök hücrelerinin yaşlanması, anjiyogenez (kan damarlarının oluşumu) ve kardiyak fibrozis gibi süreçler üzerindeki etkileri dikkate alınmıştır. Bu çalışmada, THY-1'in vasküler yaşlanmadaki rolünü ve potansiyel terapötik hedef olarak kullanımını anlamak amacıyla Kantitatif Gerçek Zamanlı PCR (qRT-PCR) tekniği kullanılarak THY-1 ekspresyonunun değerlendirilmesi yapılmıştır. THY-1 gen ekspresyonu, kardiyovasküler hastalığı olan bireylerden alınan hasarlı ve hasarsız damar dokuları örneklerinde analiz edilmiştir. Bu analiz, THY-1 ekspresyon düzeylerindeki farklılıkların belirlenmesini sağlayarak, hasarlı ve hasarsız damar dokuları arasındaki olası klinik anlamlılıkları değerlendirmek için önemli bilgiler sunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, THY-1 ekspresyon miktarının hasarlı damar bölgesinde azaldığını göstermektedir. Damar hasar bölgelerinde düşük THY-1 seviyeleri, hücrelerin yapışma ve göç kabiliyetinde azalmaya, bundan dolayı tamir ve yenilenme süreçlerinde yavaşlama veya düzensizliğe yol açmaktadır. Dolayısıyla, bu bulgular THY-1 geninin damar yaşlanması ve hasarında klinik önemini vurgulamakta ve bu genin kardiyovasküler hastalıkların tanısı, şiddeti ve evrim tespitinde, ayrıca tedavisinde olası rolünü öne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the molecular and functional characteristics of Thymus Cell Surface Antigen 1 (THY-1), also known as CD90, are thoroughly examined. THY-1, a glycoprotein of the immunoglobulin superfamily, encodes a protein expressed in various cell types and plays crucial roles in significant biological processes such as the immune and nervous systems. Recent research has elucidated THY-1's roles in vascular systems' aging and tumor-suppressing effects. This study investigates how THY-1 gene influences age-related changes in vascular systems' aging and its relationship to cardiovascular diseases. The findings suggest that THY-1 could potentially mitigate age-related vascular diseases and serve as a target for new therapeutic strategies. Specifically, THY-1 has been found to impact processes such as cardiac stem cell aging, angiogenesis, and cardiac fibrosis. For this thesis, quantitative real-time PCR (qRT-PCR) technique was employed to evaluate THY-1 expression to understand its role in vascular aging and potential therapeutic targeting. THY-1 gene expression was analysed in samples of damaged and undamaged vascular tissues obtained from individuals with cardiovascular disease. This analysis provides significant insights by identifying differences in THY- 1 expression levels, thereby assessing potential clinical implications between damaged and undamaged vascular tissues. The results indicate a decrease in THY-1 expression levels in damaged vascular regions. Low THY-1 levels in areas of vascular damage contribute to reduced cell adhesion and migration capabilities, consequently leading to a slowdown or irregularity in repair and regeneration processes. Therefore, these findings underscore the clinical significance of the THY-1 gene in vascular aging and damage, highlighting its potential role in the diagnosis, severity, progression, and treatment of cardiovascular diseases.