Gebelerde alt ekstremite masajı ve pilates egzersizlerinin gebelik stresine ve beck depresyon ölçeğine göre depresyona etkilerinin karşılaştırılması
Lower extremity massage and pilates for pregnancyexercises' contribution to pregnancy stress and beck depressioncomparison of the effects on depression according to scale
- Tez No: 879141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİÇKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, sağlıklı gebelik geçiren gebe bireylere uygulanan alt ekstremite masajı ve pilates egzersizlerinin gebelik stresi ve beck depresyon ölçeğine göre depresyona etkilerinin araştırılması ve karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Çalışma 40 gebe birey katıldı. Bireyler randomizasyon yöntemi kullanılarak deney (n=20) ve kontrol (n=20) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Deney grubuna pilates egzersizleri haftada 2 seans olmak üzere 4 hafta boyunca toplam 8 seans uygulandı. Kontrol grubuna ise alt ekstremite masajı haftada iki seans olmak üzere 3 hafta boyunca toplam 6 seans uygulandı. Her iki grup da çalışma öncesi ve sonrasında çalışmanın amacına yönelik oluşturulan sosyo-demografik veri formu, Gebelik Stresi Ölçeği (GSDÖ-36)ve Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirildi. Daha sonra elde edilen verilen iki grup arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate and compare the effects of lower extremity massage and pilates exercises applied to pregnant individuals with healthy pregnancies on pregnancy stress and depression according to the Beck depression scale. 40 pregnant individuals participated in the study. Individuals were divided into two groups: experimental (n=20) and control (n=20) groups using the randomization method. Pilates exercises were applied to the experimental group for a total of 8 sessions, 2 sessions per week for 4 weeks. The control group received lower extremity massage twice a week, for a total of 6 sessions for 3 weeks. Both groups were evaluated before and after the study with the socio-demographic data form created for the purpose of the study, the Pregnancy Stress Scale (GSDS-36) and the Beck Depression Scale. Then, the data obtained were compared between the two groups.