Çocuk acil servisine akut karın ağrısı nedeni ile başvuranhastalarda klinik önemli abdominal patolojiyi belirleyenfaktörlerin prospektif olarak incelenmesi
Evaluation of factors determining clinically significant abdominal pathology in patients presenting to the pediatric emergency department with acute abdominal pain
  1. Tez No: 879142
  2. Yazar: EMİNE DAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TEKŞAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Akut karın ağrısı, çocuklarda acil servise başvurunun en yaygın nedenleri arasındadır ve hekimler için tanısal açıdan zorlayıcıdır. Bu çalışmada çocuk acil servisine karın ağrısı nedeniyle başvuran hastaların klinik ve demografik özelliklerinin değerlendirilmesi ve klinik önemli abdominal patoloji (KÖAP) ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmanın birincil çıktısı, çocuk acil servisine akut karın ağrısı nedeni ile başvuran hastalarda KÖAP'a işaret eden klinik faktörlerin belirlenmesi; ikincil çıktısı ise klinik önemli olmayan karın ağrısı (KÖOKA) olan hastalar arasındaki yeniden başvuru sıklığını, nedenlerini ve bu hastalar arasında da KÖAP'yi gösteren kriterlerin belirlenmesidir. Bu prospektif kesitsel çalışmada hastanemiz Çocuk Acil Polikliniğine 1 Şubat 2023–31 Temmuz 2023 tarihleri arasında karın ağrısı şikayeti ile başvuran tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan 1738 hastanın ilk başvuru ve yeniden başvurusu sırasındaki demografik özellikleri, klinik öykü ve fizik muayene bulguları ile laboratuvar sonuçları ve radyolojik görüntülemeleri elektronik tıbbi kayıtlardan alındı. Hastalar izlem sürecinin tamamlanması için üçüncü ve yedinci günlerde telefonla arandı. Tüm veriler KÖOKA olan hastalar ile KÖAP-T ve KÖAP-C tespit edilen hasta gruplarında ayrı ayrı analiz edildi ve sonuçlar birbirleriyle karşılaştırıldı. Çalışmamızda karın ağrısı ile gelen hastaların %85'ine direk karın grafisi çekildiği saptandı. KÖAP tanısı alan hastaların daha çok 112 ile başvurduğu ,hastanemize başvurusundan önceki son 72 saat içinde başka bir merkeze de başvurduğu, daha fazla geçirilmiş cerrahi operasyon öyküsünün olduğu ve karın ağrısı ile beraber kusma şikayetinin olması, organomegalisinin olması, giderek artan veya karın ağrısının azalmaması anlamlı olduğu görüldü. Sonuç olarak; çocuk acil polikliniğine karın ağrısı ile başvuran hastalarda KÖOKA olan hastaların sık görüldüğü, karın grafisi kullanma sıklığının beklenenden fazla olduğu, 112 ile başvuran, hastaneye başvurusundan önceki son 72 saat içinde başka hastaneye başvurusu olan, karın ağrısı giderek artan veya ağrı şiddeti değişmeyen, geçirilmiş gastrointestinal sistem ile ilgili cerrahi operasyon öyküsü olan, takipnesi olan ve çocuk acilde 6 saatten daha uzun süreyle izlenen hastaların KÖAP tanısı alması ihtimalinin yüksek olduğu görüldü. Ancak bu klinik belirteçlerin KÖAP-T ve KÖAP-C'yi ayırd etmede yeterli olmadığı anlaşıldı. Telefon ile takip edilen ve yeniden başvuran ve KÖOKA olan hastaların izleminde KÖAP tanısı alma ihtimalinin düşük olduğu saptandı. Ancak KÖAP'ye işarete eden belirteçlerin kullanılmasının hastaların takip ve izleminde faydalı olacağı düşünüldü. Tıbbi ya da cerrahi klinik önemli abdominal patolojiyi gösteren klinik belirteçlerin araştırıldığı daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır. Akut karın ağrısı ile başvuran hastalarda kullanılmak üzere bir rehber oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute abdominal pain is among the most common reasons for emergency department visits in children and is diagnostically challenging for physicians. This study aimed to evaluate the clinical and demographic characteristics of patients who applied to the pediatric emergency department due to abdominal pain and to determine the factors associated with clinically significant abdominal pathology (CSAP). The primary outcome of the study was to determine the clinical factors indicating CSAP in patients presenting to the pediatric emergency department with acute abdominal pain; The secondary outcome is to determine the frequency of readmission among patients with non-spesific abdominal pain (NSAP), its causes, and the criteria indicating CSAP among these patients. In this prospective cross-sectional study, all patients who applied to the Pediatric Emergency Department of our hospital with complaints of abdominal pain between February 1, 2023 and July 31, 2023 were included in the study. Demographic characteristics, clinical history and physical examination findings, laboratory results and radiological imaging of 1738 patients included in the study were taken from electronic medical records. The patients were called by phone on the third and seventh days to complete the follow-up process. All data were analyzed separately for the patients with NSAP and the patient groups with CSAP-Medical and CSAP-Surgery, and the results were compared with each other. In our study, it was determined that 85% of the patients presenting with abdominal pain had a direct abdominal radiography. It is significant that patients diagnosed with CSAP are more likely to call 112, have been admitted to another center within the last 72 hours before applying to our hospital, have a history of more surgical operations, and have complaints of vomiting along with abdominal pain, organomegaly, and gradually increasing or not decreasing abdominal pain. was seen. In conclusion; patients with NSAP are frequently seen in patients presenting to the pediatric emergency clinic with abdominal pain, and the frequency of using abdominal radiography is higher than expected, patients who applied with transported by ambulance, who were admitted to another hospital within the last 72 hours before admission to the hospital, whose abdominal pain gradually increased or whose pain intensity did not change, who had a history of previous surgery related to the gastrointestinal system, who had tachypnea, and who were monitored for more than 6 hours in the pediatric emergency department, should be diagnosed with CSAP. The probability was found to be high it was observed that patients who had a history of surgery related to surgery, had tachypnea, and were monitored for more than 6 hours in the pediatric emergency department were more likely to be diagnosed with CSAP. However, it was understood that these clinical markers were not sufficient to distinguish between CSAP-Medical and CSAP-Surgery. It was determined that the probability of being diagnosed with CSAP in the follow-up of patients with CSAP who were followed up by phone and who presented with a review was low. However, it was thought that the use of markers indicating CSAP would be useful in the follow-up of patients. More studies are needed to investigate clinical markers indicating medical or surgical clinically significant abdominal pathology. It is recommended to create a guide for use in patients presenting with acute abdominal pain.