Şubat 2023 Depremi sonrası Antakya' da geçici konaklama merkezlerinde konaklayan 18-65 yaş arası yetişkinlerin deprem sonrası travma düzeyi ve beslenme durumunun saptanması
Assesment of post- earthquake trauma levels and nutritional statusof adults aged 18-65 residing in temporary accommodation centers in Antakya after the February 2023 Earthquake
- Tez No: 879145
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ELMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı Şubat 2023 depremi sonrası Antakya'daki geçici konaklama merkezlerinde yaşayan yetişkinlerin Yeme Tutum Testi-26, Sağlıklı Yeme İndeksi ile beslenme durumunun saptanması, Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği ile travma durumunun saptanması ve deprem sonrası travma ile beslenme arasındaki ilişkiyi değerlendirerek literatüre katkıda bulunmasıdır. Bu çalışma Şubat 2023 depremlerinden ağır hasarlar alan Hatay ilinin Antakya ilçesinde depremde evini kaybetmiş ya da evi ağır hasarlar almış olup geçici konaklama merkezlerinde yaşayan 18-65 yaş arası 400 yetişkin üzerinde yapılmıştır. Araştırmada depremin travma ve beslenme durumu üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin büyük oranla %90.8'inin kötü diyet kalitesine, %9.3'ünün ise geliştirilmesi gereken diyet kalitesine sahip olduğu bulunmuştur. İyi diyet kalitesine sahip katılımcı yoktur. Toplam sebze bileşen skoru 31- 45 yaş aralığı ve 45 yaş ve üzeri yaş grubunda, 18-30 yaş aralığına göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Deprem Sonrası Travma Düzeyinin Belirlenmesi Ölçeği skor ortalaması 66.9±17.55 (20.00-100.00) olarak bulunmuştur. Eğitim düzeyi ile DSTDBÖ skoru arasında negatif korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the nutritional status of adults living in temporary accommodation centers in Antakya following the February 2023 earthquake using the Eating Attitudes Test-26 and the Healthy Eating Index, to assess their trauma status using the Scale That Determines the Level of the Trauma after the Earthquake, and to contribute to the literature by evaluating the relationship between post-earthquake trauma and nutrition. This study was conducted on 400 adults aged 18-65 who lost their homes or whose homes were severely damaged in the earthquake and who are living in temporary accommodation centers in the Antakya district of Hatay, which suffered severe damage from the February 2023 earthquakes. The effects of the earthquake on trauma and nutritional status were examined in the research. It was found that a large proportion of the participants, 90.8%, had poor diet quality, while 9.3% had diet quality that needed improvement. There were no participants with good diet quality. The total vegetable component score was found to be significantly higher in the 31-45 and 45 and older age groups compared to the 18-30 age group. The average score of the Scale That Determines the Level of the Trauma after the Earthquake was found to be 66.9±17.55 (20.00-100.00). A negative correlation was detected between the level of education and the score on the Scale That Determines the Level of the Trauma after the Earthquake.