The relationship of literature and law in the second half of the 19th-century English novel
19. yüzyılın ikinci yarısında İngiliz romanında edebiyat ve hukukun ilişkisi
- Tez No: 879160
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KOCAÖNER SİLKÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, evli kadınların değişen yasal haklarının 19. yüzyıl İngiliz romanlarına nasıl yansıdığını araştırmaktadır. Bu bağlamda, 1839 Çocuk ve Velayet Yasası, 1857 Evlilik Davaları Yasası, 1870 ve 1882 Evli Kadınların Mülkiyet Hakkı Yasası değerlendirilerek, bu yasaların kadınların evlilik, boşanma ve mülkiyet hakları konusundaki hukuki konumlarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Araştırılan De Manneville - De Manneville (1804), Greenhill - Greenhill (1835), Norton - Melbourne (1836), Robinson - Robinson & Lane (1859), Evans - Evans (1861), Bickerstaffe - Bickerstaffe (1861) ve Re S. Witten (1887) davaları, bahsedilen değişiklikleri ve evli kadınların üzerindeki hukuki baskıyı göstermektedir. Buna ek olarak, Caroline Norton'ın bildirileri başta olmak üzere dönemin bu konularda öne çıkan gazete ve dergileri tez kapsamına alınmıştır. Anne Brontë'nin The Tenant of Wildfell Hall (1848), Mary Elizabeth Braddon'ın Aurora Floyd (1862) ve Wilkie Collins'in The Evil Genius (1886) romanlarındaki anlatı stratejileri ve tematik kaygıları incelenmiş ve bu eserlerdeki feminist boyutları göstermek için kırılganlık ve bakım etiği kavramlarından yararlanılmıştır. Bu çalışmada söz konusu romanları ve Martha Fineman, Lucinda Finley ve Katherine Bartlett gibi akademisyenler tarafından ortaya konan feminist hukuk teorisini kullanarak, 1838-1886 yılları arasında feminist hukuk anlayışının ne ölçüde var olduğu araştırılmıştır. Bu çok yönlü yaklaşım sayesinde bu doktora tezi, 19. yüzyılın ikinci yarısında İngiltere'de hukuk, edebiyat ve feminist düşüncenin kesişimini aydınlatmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines how nineteenth-century English novels represented the changing legal rights of married women. In this context, the Custody of Infants Act 1839, the Matrimonial Causes Act 1857, the Married Women's Property Acts of 1870 and 1882, and the Guardianship of Infants Act 1886 are analysed in order to investigate how these laws influenced women's legal positions concerning marriage, divorce, and property rights. Key legal cases, such as De Manneville v. De Manneville (1804), Greenhill v. Greenhill (1835), Norton v. Melbourne (1836), Robinson v. Robinson & Lane (1859), Evans v. Evans (1861), Bickerstaffe v. Bickerstaffe (1861), and Re S. Witten (1887), illustrate these legal changes and married women's legal oppression. Moreover, Caroline Norton's pamphlets and prominent newspapers and magazines from the era shed light on the public discourse surrounding these legal reforms. This research analyses the narrative strategies and thematic concerns of Anne Brontë's The Tenant of Wildfell Hall (1848), Mary Elizabeth Braddon's Aurora Floyd (1862) and Wilkie Collins' The Evil Genius (1886), and employs concepts of vulnerability and an ethics of care to show the proto-feminist dimensions within these works. The aim of this study is to examine the extent to which there was feminist jurisprudence from 1838 to 1886 using the selected novels and frameworks of feminist legal theory articulated by scholars such as Martha Fineman, Lucinda Finley and Katherine Bartlett. Through this multifaceted approach, this doctoral dissertation attempts to illuminate the intersection of law, literature and feminist thought in the second half of the nineteenth century in England.