Reflections of the grand tour and the quest for identity in modernist novels
Modern romanlarda 'Grand tour' geleneğinin yansımaları ve kimlik arayışı
  1. Tez No: 879161
  2. Yazar: MİNE ÖZGE ZURE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KOCAÖNER SİLKÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma, E. M. Forster'in A Room with a View (1908), D. H. Lawrence'nin The Lost Girl (1920) ve Henry James'in The Wings of the Dove (1902) başlıklı eserlerini, 'Grand Tour' geleneği ve seyahat edebiyatı kapsamında, İtalya seyahati ve benlik arayışı temaları bağlamında ele alarak, mekan ve bireyin deneyimlerinin mekanla bütünleşmesinin benlik üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu bağlamda, ilk bölüm, 'Grand Tour' geleneği ve seyahat yazınının tarihsel ve kültürel arka planını, Goethe'nin Italian Journey (1816-17), Stendhal'ın Rome, Naples and Florence (1817), Byron'un Childe Harold's Pilgrimage Canto IV (1818) ve Mark Twain'in The Innocents Abroad (1869) başta olmak üzere, dönemin öne çıkan gezi günlüklerini ele alarak sunmaktadır. Buna ek olarak, Foucault, Hall and Althusser'in mekan ve benlik üzerine teorileri, seyahat ve benlik değişimi arasındaki ilişkiyi irdelemek adına değerlendirilmektedir. 'Grand Tour' geleneğinin yansımaları kapsamında, İtalya'ya seyahatin bireyin değişimi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla, her bir modernist eser, karakterlerin temel İtalya lokasyonlarından oluşan seyahat güzergahlarına göre seçilmiştir. Bu güzergahlar, her biri bireyin benlik arayışında önemli rol oynayan Floransa, İtalya kırsal kesimi ve Venedik'tir. Bu perspektif, bireyin benlik değişimine etkisini açığa çıkarabilmek için, mekan ve karakterlerin deneyimlerinin mekanla iç içe geçmişliğinin incelenmesini gerektirmektedir. Bu bağlamda, takip eden bölümlerde, bu çalışmada söz konusu romanlar, İtalya'ya seyahat çerçevesi içinde, karakterlerin benlik dönüşümlerinin Foucault, Hall ve Althusser'in mekan ve benlik teorileri bağlamında uygulanmasıyla değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines E. M. Forster's A Room with a View (1908), D. H. Lawrence's The Lost Girl (1920) and Henry James's The Wings of the Dove (1902) through the themes of the Italian journey, presented within the context of the Grand Tour tradition and travel literature, and the quest for identity, with an emphasis on space and the individual's experiences intertwined in it that influence identity. Given that, the initial chapter provides the historical and cultural background of the Grand Tour tradition alongside travel writings on Italy, including the prominent travelogues of the era such as Goethe's Italian Journey (1816-17), Stendhal's Rome, Naples and Florence (1817), Byron's Childe Harold's Pilgrimage Canto IV (1818), and Mark Twain's The Innocents Abroad (1869). Furthermore, the theories of Foucault, Hall and Althusser concerning space and identity are evaluated to explore the relationship between travel and identity formation. To investigate the influence of journeys on individual transformation within the context of the Grand Tour, each modernist novel has been selected based on the characters' itineraries through key Italian locations. These itineraries include Florence, the Italian countryside and Venice, each playing a crucial role in the main characters' quests for identity. This perspective requires an analysis of space and the characters' experiences clustered within it to reveal their impact on the individual's identity transformation. Therefore, in the subsequent chapters, the aforementioned modernist novels are analysed within the framework of Italian journey, reflecting the characters' self-transfigurations through the theories of space and identity proposed by Foucault, Hall and Althusser.