Sonlu grupların indirgenemez karakterlerinin sıfırları
On zeros of irreducible characters of finite groups
  1. Tez No: 879159
  2. Yazar: ÖMER DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMHA ERKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sonlu bir grubun indirgenemez karakterlerinin sıfırları ile grubun yapısı arasında bazı ilişkiler vardır. Bu tez çalışmasında bu ilişkilerden bahsedilecektir. Bunun için tezde öncelikle grup ve karakter teorisindeki temel kavram ve teoremlere yer verilecektir. Daha sonra bir sonlu grubun indirgenemez karakterlerinin sıfırları ile grubun yapısı arasındaki ilişkiler üzerine Chillag'ın“On zeros of characters of finite groups”makalesi ayrıntılı incelenecektir. Ayrıca bir sonlu grubun güçlü monolitik karakterleri hakkında bilgiler vereceğiz. Bir sonlu grubun yapısı ile reel güçlü monolitik karakterleri arasındaki ilişkileri inceleyeceğiz ve bu ilişkiler üzerine elde ettiğimiz bulguları sunacağız.
Özet (Çeviri)
There are some involvements between structure of a group and zeros of their irreducible characters. In this thesis, we talk about this involvements. For this, we firstly give some basic definitions and theorems of group and character theory. After that, we study the Chillag's article which name is“On zeros of characters of finite group”in detail on involvements between structure of a group and zeros of their irreducible characters. Morever, we give some informations about strongly monolithic characters of finite groups. We study the involvements between structure of a group and their real strongly monolithic characters and we present some results on this relationships.