Manisa Kazasının 167 numaralı Şer'iye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (H. 1111-1113/M. 1700-1702)
Transcription and evaluation of the Sharia Court Register Book of Manisa District numbered 167 (H. 1111-1113/ M. 1700-1702)
  1. Tez No: 879180
  2. Yazar: MERVE ZEYTİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Tezinin konusu olan Manisa kazasına ait 167 numaralı Şer'iye Sicili'nin orijinali, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nde; mikrofilme alınmış nüshası ise İstanbul'daki İslam Araştırmaları Merkezi'nde muhafaza edilmektedir. Katalogta 128 sayfadan oluşan sicilin, H. 1111-1113 [M. 1700-1702] yılları arasındaki dönemi kapsadığı belirtilmiştir. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Manisa kazasına ait şer'iye sicilleri ile bu sicillerle ilgili yapılmış çalışmalar ve çalışmamızın konusu olan sicilin genel durumu ayrıntılı bir şekilde aktarılmıştır. Bunun yanı sıra sicilde yer alan belgelerin türlerine ve konularına göre tasnifi ile belgelerin özetlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, 167 numaralı Manisa Şer'iyye Sicili'nin genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve 1698-1710 yılları arasındaki kazaya ilişkin bilgiler tasnif edilmiştir. Son bölümde ise basit transkripsiyon yöntemi kullanılarak, defterin tamamının çeviriyazı metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The title of this thesis, is the original Sharia Register numbered 167 from the Manisa district, the title of the thesis is kept in the Presidency of the Republic of Turkey Directorate of State Archives Ottoman Archives (BOA). Additionally, a microfilmed copy can be found at the Islamic Research Center in Istanbul. The register, cataloged as consisting of 128 pages, dates back to the years H. 1111-1113 (A.D. 1700-1702). The study consists of three parts. In the first chapter, the Sharia registries of the Manisa district, the studies carried out on these registries, and the general situation of the registry, which is the subject of our thesis, are explained in detail. In addition, the documents in the registry are classified according to their types and topics, and summaries of the documents are included. In the second chapter, a general evaluation of the Manisa Sharia Register numbered 167 was made and the information regarding the Administrative District (Manisa) between 1698 and 1710 was classified. In the last section, the transcription of the entire notebook was given using the simple transcription method.