Manisa Kadılığı 189 No'lu Şeriye Sicili Defteri'ne göre Manisa'nın sosyal ve iktisadi durumu: 1145 / 1732
The social and economic situation in Manisa, According to Sher'i Records Numbered 189 of Manisa Court
- Tez No: 63612
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Toplumsal hareketliliğin oldukça yavaş olduğu bu devirde, herhangi bir şehrin bir yıllık tarihinin araştırılması, aslında o şehrin daha büyük bir zaman dilimi içerisindeki durumunu ortaya koymaya yardımcı olacaktır. Bu düşünce ile; 1145 / 1732 yılma ait olan 189 nolu seriye sicilinin aynen transkripsiyonu ve değerlendirmesiyle Manisa kazasının idarî, iktisadî ve sosyo-kültürel yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sicilin bir yıl gibi kısa bir süreyi ihtiva etmesine rağmen kaza idaresi ve sosyal hayat hakkında özel ve kıymetli bilgiler sunmaktadır. Konu edindiğimiz tarihte Manisa'da görevli şahısların belirlenmesi ve bu şahıslara ait sosyal statünün belirtilmesinde önemli bilgilere ulaşılmıştır. Manisa halkının günlük yaşamına, mahkemeye intikal etmiş birçok olayların yardımıyla vâkıf olunmuştur. İnsanların ticarî ilişkileri sayesinde, günlük kullanılan eşyaların, bağ, dükkan ve ev gibi gayr-i menkullerin, ziraî alet ve hayvanların alım-satım ve fiyatları öğrenilmiştir. Çeşitli örf ve gelenekleri, hukukî uygulamaları, ailevî durumları hatta dünyayı algılayış açılarını hukukî bir metin olan mahkeme kayıtlarından çıkarmak ve kaza halkını tanımak mümkündür. Dolayısıyla bu çalışmada tüm veriler nicelik (rakamsal) ve niteliğiyle beraber sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The recearch on a certain city, covering the events for a period of one year, when the social movements and changes were too slow, will most probably help us to set it's broader situation within a lorger period of time. Considering this, by the orginal transcription and comments of the canonical record, numbered 189, for the years 1145 / 1732; we have tried to anolyze administrative, economic and social - cultural structure of the township of Manisa. Although the records consist of a rather short time (1 year), they present very specific and valuable information on the administration and social life in the town. We have gained a lof of information about the figures who had been empbyed during the period, we have chosen to carry and our study, and we have also learnt much about their social status. Whe have reached very warth details about the daily life of the people living in Manisa by the help of cases that had been stated in the court records. From those, commercial contacts we have learned the prices of commonly used tools and devices, selling and buying prices of live strock and real estates such as grapevines, shops and houses. It is possible to find out the tacts on people's traditions, law practius, their family ties and even how people view the world in general bay studying the court texts which reflect their life - style. Thus, all the information we have reacted has been presented in quantities and with their qualities.