Dört Kare Yazma yönteminin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin bilgilendirici metin yazma becerilerine etkisi
The effect of Four Square Writing method on the informative text writing skills of secondary school 7th grade students
  1. Tez No: 879202
  2. Yazar: AYŞE NUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dört Kare Yazma Yönteminin ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin bilgilendirici metin yazma başarısına etkisini saptamaktır. Araştırma ön test- son test desenli yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu Kütahya Merkez ilçesinde öğrenim gören 36 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma; ön test son test çalışmaları, Dört Kare Yazma Yöntemi uygulamaları ile birlikte toplam 8 hafta sürmüştür. Uygulama süresince deney grubuyla Dört Kare Yazma Yönteminin uygulandığı yazma dersleri yürütülürken kontrol grubunda ders kitaplarında yer alan yazma yöntemlerinin uygulandığı ders işleme süreci devam ettirilmiştir. Uygulama sonunda deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerine bir bilgilendirici metin son test olarak yazdırılmıştır. Ön test ve son testte yazılan bilgilendirici metinler Bilgilendirici Metin Yazma Başarımı Ölçeği ile yorumlanmıştır. Ardından deney ve kontrol gruplarının ön test-son test puanları analiz edilmiştir. Elde edilen verilerden hareketle araştırma sonucuna göre; Dört Kare Yazma Yöntemi uygulamaları yapılan deney grubunun bilgilendirici metin yazma başarısı ile ders kitabında yer alan yazma yöntemleri kullanılan kontrol grubu öğrencilerinin bilgilendirici metin yazma başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the Four Frame Writing Method has an effect on the success of 7th grade secondary school students in writing informative texts. The research is a quasi-experimental study with pretest-posttest design. The study group of the research consists of 36 7th grade students studying in the central district of Kütahya. The study lasted a total of 8 weeks with pre-test post-test studies and Four Square Writing Method applications. During the application period, writing lessons in which the Four Square Writing Method was applied were carried out with the experimental group, while the lesson processing process in which classical writing methods were applied was continued in the control group. At the end of the process, the experimental and control group students were asked to write an informative text as a post test. The informative texts written in the pre-test and post-test were interpreted with the Informative Text Writing Achievement Scale. Then, the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups were statistically analysed. Based on the data obtained, it was concluded that there was a significant difference in favour of the experimental group between the informative text writing achievement of the experimental group students in whom Four Square Writing Method was applied and the informative text writing achievement of the control group students in whom classical writing methods were used.