Serbest dolaşımlı sistemde yetiştirilen etlik piliçlerde yerleşim sıklığının performans özellikleri üzerine etkisi
The effect of stocking density on performance characteristics of broiler reared in free-range systems
  1. Tez No: 879201
  2. Yazar: ÖMER EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmanın amacı serbest dolaşımlı sistemde gezinti alanında farklı yerleşim sıklığının etlik piliçlerde performans özelliklerine etkisini belirlemektir. Araştırmada hızlı gelişen Ross-308 etlik piliçler kullanılmıştır. Gezinti alanında piliç başına 1 m2 (G1) ve piliç başına 2 m2 (G2) yerleşim sıklığı ayarlanmıştır. Kapalı alandaki yerleşim sıklığı 11 adet piliç / m2 olarak ayarlanmıştır. Çalışmada iki grup ve her grup 4 tekerrürden oluşturulmuştur. Çalışmada her tekerrürde 20 adet ve her grupta 80 adet olmak üzere toplam 160 adet etlik piliç kullanılmıştır. Yem ve su serbest olarak verilmiştir. Hayvanlara 1-10. Günler arası civciv başlangıç yemi, 11-25 günler arası piliç büyütme ve 26-42. Günler arası piliç bitirme yemi verilmiştir. Hayvanalar deneme başlangıcında, çalışmanın 10. gün, 25. gün ve 42. gününde canlı ağırlıkları ve yem tüketimleri hesap edilmiştir. Performans özellikleri olarak canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme katsayısı hesap edilmiştir. Deneme sonu canlı ağırlık G1 grubunda 2793 g ve G2 grubunda 2829 g olarak bulunmuştur (P>0.05). Deneme sonu canlı ağırlık artışı G1 grubunda 2746 g ve G2 grubunda 2782 g olarak tespit edilmiştir (P>0.05). Kırk iki günlük yem tüketimi G1 grubunda 4141 g ve G2 grubunda 4158 g olarak belirlenmiştir (P>0.05). Deneme sonunda yem değerlendirme katsayısı G1 grubunda 1.52 g CAA/g yem ve G2 grubunda 1.50 g CAA/g yem olarak bulunmuştur (P>0.05). Deneme sonu karkas oranı G1 grubunda %74.8 ve G2 grubunda %74.1 olarak bulunmuş olup, gruplar arası farklılıklar istatistik olarak önemsiz olmuştur (P>0.05). Sonuç olarak serbest dolaşımlı sistemde etlik piliç yetiştirmede performans özellikleri dikkate alındığında gezinti alanında 1 m2 /piliç yerleşim sıklığı uygun olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of different stocking density in the outdoor area on the performance characteristics of broiler chickens in a free-range system. Fast growing Ross-308 broiler chickens were used in the research. A stocking density of 1 m2 per broiler (G1) and 2 m2 per broiler (G2) is set in the outdoor area. The settlement density in the indoor area is set as 11 broilers / m2. In the study, two groups were formed and each group consisted of 4 replicates. A total of 160 broiler broilers, 20 in each replicate and 80 in each group, were used in the study. Feed and water were provided adlibitum. Broilers fed with chick starter feed between days 1-10., broiler growing feed between days 11-25 and broiler finishing feed was given between days 26-42. Body weights and feed consumption of the animals were calculated at the beginning of the experiment and on the 10th, 25th and 42nd days of the study. Body weight gain, feed consumption and feed conversion ratio were calculated as performance characteristics. The body weight at the end of the trial was found to be 2793 g in the G1 group and 2829 g in the G2 group (P>0.05). At the end of the trial, body weight gain was determined as 2746 g in the G1 group and 2782 g in the G2 group (P>0.05). Forty-two-day feed consumption was determined as 4141 g in the G1 group and 4158 g in the G2 group (P>0.05). At the end of the trial, the feed conversion ratio was found to be 1.52 g CAA/g feed in the G1 group and 1.50 g feed CAA/g in the G2 group (P>0.05). The carcass yield was determined to be 74.8% in the G1 group and 74.1% in the G2 group. The differences that were observed between the groups were not statistically significant (P>0.05). As a result, considering the performance characteristics of raising broilers in a free-range system, it seems that a stocking density of 1 m2 / broiler in the outdoor area is appropriate.