Acil sağlık hizmetleri istasyonlarının sürdürülebilir kalkınma açısından analizi: Lüleburgaz örneği
Analysis of emergency health service stations in terms of sustainable development: The case of Lüleburgaz
  1. Tez No: 879221
  2. Yazar: KEREM CAN BATTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanlık, tarihi boyunca varlığını sürdürebilme ve sağlıklı olma hali iç güdüsüyle hareket etmiştir. Bu yaklaşım tarihsel dönemlerde farklılıklar göstermiş ve evrimleşmiştir. Sağlıklı olma arzusu 20. yüzyılda Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımlanmış olmasına karşın her ülkede ve her coğrafyada sağlık kavramının farklı algılanabildiği görülebilmektedir. Sağlık kavramına bakış ilk yardım ve acil müdahale konularında da her ülkenin kendi yapısına yönelik hedef ve amaçlarla ilerlemesine yol açmıştır. Her bireye eşit sağlık sunabilme talebi, gelişen ekonomiler ve artan nüfusun sonucu olarak sürdürülebilir kalkınma kavramı ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilir Kalkınma kısıtlı kaynakların mevcut ve gelecek nesillere yetecek şekilde kullanılması ve planlanması olarak açıklanmaktadır. Bu çalışmada eşit ve kaliteli sağlık sunumu talebinin kısıtlı kaynaklarla mevcut ve gelecek nesillere yetebilmesi adına yapılacak planlamalar, 2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 ana hedef ve 169 alt hedefi bulunan sürdürülebilir kalkınma hedefleri üzerinden acil sağlık hizmetleri istasyonlarının analizi ortaya konmaktadır. Çalışmada somut çıkarım ve derinlemesine analizler yapılabilmesi adına pilot istasyon olarak Lüleburgaz 5 numaralı Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
​Throughout history, humanity has acted with the instinct to sustain its existence and maintain a state of health. This approach has varied and evolved over historical periods. Although the desire for health was defined by the World Health Organization in the 20th century, it can be seen that the concept of health is perceived differently in each country and region. Different perspectives on health have led each country to progress with its own goals and objectives in the fields of first aid and emergency response. The demand for equal healthcare for every individual has given rise to the concept of sustainable development as a result of growing economies and increasing populations. Sustainable development is explained as the use and planning of limited resources in a way that will be sufficient for both present and future generations. In this study, the planning required to meet the demand for equal and quality health delivery with limited resources for both present and future generations is analyzed based on the sustainable development goals set in 2015, which include 17 goals and 169 sub-goals. The emergency health service stations are analyzed within this framework. To make concrete inferences and analyses, Lüleburgaz Emergency Health Service Station No. 5 has been selected as the pilot station.