Görsel kültür bağlamında sinemada yapay zeka teması
In the context of visual culture in the cinema artificial intelligence theme
  1. Tez No: 879222
  2. Yazar: MERVE BOZKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Görsel kültür, modern toplumların önemli bir bileşeni olarak, görsel imgelerin, medyanın ve sanatın toplumsal yapıları nasıl etkilediğini ve biçimlendirdiğini anlamak için önemli bir çerçeve sunmaktadır. Sinema, görsel kültürün en etkili ve yaygın ifade biçimlerinden biri olup, insan deneyimini, duygularını ve düşüncelerini şekillendirmede güçlü bir araçtır. Bu bağlamda, yapay zeka temalı filmler, teknolojinin insan toplumları üzerindeki etkilerini ve gelecekteki olası senaryoları görsel olarak temsil etme yeteneğine sahiptir. Yapay zeka, bilgisayar sistemlerinin insan benzeri zekaya sahip olma yeteneği olarak tanımlanır ve bu teknoloji, bilim kurgu edebiyatından sinemaya kadar birçok alanda ilgi çekmiştir. Yapay zeka temalı filmler, insan-makine ilişkilerini, teknolojinin etik boyutlarını, bilincin doğasını ve geleceğin toplumlarını ele alarak izleyicilerin derinlemesine düşünmelerini sağlamaktadır. Çalışmanın temel odak noktaları arasında, görsel kültür kavramının tanımı ve önemi, yapay zeka teknolojisinin tarihsel ve felsefi kökenleri, yapay zeka temalı filmlerin görsel estetikleri, temaları ve insanlık ile teknoloji arasındaki derin bağlar bulunmaktadır. Yapay zeka tarafından incelenen filmler arasında:“Ex Machina”(2014),“Her”(2013) ve“Blade Runner”(1982), gibi önemli yapımlar yer almaktadır. Her bir film, görsel estetik, sinematik anlatı teknikleri ve tematik derinlikler açısından detaylı bir şekilde incelenmiş, bu filmlerin insan algısı üzerindeki etkileri ve toplumsal mesajları analiz edilmiştir. Bu çalışma, yapay zeka teknolojisinin hızla geliştiği günümüzde, sinemanın bu teknolojiyi nasıl yansıttığını ve insan toplumları üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için önemli bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Visual culture, as an important component of modern societies, provides an important framework for understanding how visual images, media and art influence and shape social structures. Cinema is one of the most influential and pervasive forms of expression of visual culture and a powerful tool in shaping human experience, emotions and thoughts. In this context, AI-themed films have the ability to visually represent the effects of technology on human societies and possible future scenarios. Artificial intelligence is defined as the ability of computer systems to have human-like intelligence, and this technology has attracted interest in many fields, from science fiction literature to cinema. Artificial intelligence-themed films provide viewers with an opportunity to reflect on human-machine relations, the ethical dimensions of technology, the nature of consciousness and the societies of the future. The main focal points of the study include the definition and importance of the concept of visual culture, the historical and philosophical origins of AI technology, the visual aesthetics and themes of AI-themed films, and the deep connections between humanity and technology. Among the films analyzed by AI:“Ex Machina”(2014),“Her”(2013) and“Blade Runner”(1982). Each film was analyzed in detail in terms of visual aesthetics, cinematic narrative techniques and thematic depths, and the effects of these films on human perception and their social messages were analyzed. This study aims to provide an important basis for better understanding how cinema reflects this technology and its effects on human societies in today's rapidly developing artificial intelligence technology.