Kostüm tasarımcısının sinema eserlerinde karakterlerin yaratılmasındaki rolü
The role of costume designers in creating characters in cinema works
  1. Tez No: 940111
  2. Yazar: CİHAN BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BİRET TAVMAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Tüm sanat dallarını ve endüstriyel tasarımları içinde barındıran ve bu bağlamda disiplinlerarası ilişkiyi görselleştiren bir dile sahip olan sinema sanatı, kültür endüstrisinin de desteği ile günlük yaşam tarzımızı etkilemektedir. Moda giysisi ve sinema kostüm tasarım anlamındaki güçlü bağ da, bu anlamda önemlidir. Her iki alanda da tasarım düşüncesi ve senaryoya bağımlı olma ortak özelliği kendi aralarında kuvvetli bir bileşen oluşturmaktadır. 21. yüzyıl ile birlikte gelişen teknoloji, yeni üretim teknikleri, dijitalleşme ile birlikte bilgiye ulaşım hızı hayatın her alanında olduğu gibi sanat ve tasarım olgusu üzerinde de farklı arayışlar ve yeni yaklaşımların oluşmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, kostüm tasarımcılarının sinema eserlerinde karakterlerin oluşturulması sürecinde, kendi alanlarında izledikleri yöntemler incelenerek yenilikçi, yaratıcı, güncellenebilir ve sürdürülebilir bir metod önerilmiştir. Başta kostüm, tekstil ve moda tasarımcıları olmak üzere, farklı disiplinlerden gelen tasarımcıların da sinema sektörüne katkı sağlamaları hedeflenmiştir. Giriş bölümünde tezin genel olarak amacından bahsedilirken, ikinci bölümünde ise genel tanımlamalarla birlikte kostümün doğuşu ve kısa tarihçesine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, sinemada kostüm kavramı, yaratıcı endüstrilerin sınıflandırması ve film endüstrisinin küresel değeri zincirinde kostüm tasarımının yeri incelenmiştir. Göstergebilim açısından sinemada kostüm tasarımı, kostümü etkileyen başlıca unsurlar, karakter tanımı ve analizi, kostümlerin karakterler üzerindeki etkileri de bu bölümde ele alınmıştır. Sinemada yeni teknolojilerin kostüm tasarımı ile olan ilişkisinin örneklerle de gösterildiği bu bölümde, sinemadaki başlıca kostüm tasarımcıları, kostüm tasarımı ödülleri, sinema için kostüm tasarımı yapan başlıca modacılar ve ikonikleşmiş bazı kostüm örneklerine de yer verilmiştir. Ayrıca sinemada kostüm tasarım süreci detaylı olarak ele alınmıştır. Bir filmin başlangıçtan son aşamasına kadar, kostüm tasarımında izlenen yollar incelenerek, örnek tasarım ekibi şeması ve bir de kostüm tasarım ve üretim süreci şeması oluşturulmuştur. Film yönetiminin talebinden başlayarak kostüm tasarım planı, filmin ana temasına uygun genel görünüm pano tasarımları ve sunumu, kostüm tasarım aşamaları, üretim hazırlığı ve tedarik süreci, üretim ve filminin çekim sürecindeki aşamaları da içeren çalışmalar anlatılmıştır. Dördüncü bölümde elde edilen veriler ışığında, bir sinema kostüm koleksiyon projesi hazırlanmıştır. Bir Türk çizgi romanından sinemaya uyarlanan bir filmin, güncellenerek yeniden yapılması (remake) planlandığı varsayılarak, örnek bir film için kostüm projesi tasarlanarak sunulmuştur. Bu çalışmada, geçmişten günümüze kadar olan kostüm tasarım süreçleri incelenerek, sinema eserlerindeki karakterlerin gerçekleştirilmesinde kostüm tasarımcısının rolü sorgulanmış, farklı disiplinlerarasındaki ilişki de göz önünde bulundurularak güncel yeni tekniklerin ve malzemelerin kullanımıyla yeni özgün bir tasarım süreci oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cinema art, which encompasses all forms of art and industrial designs and visualizes interdisciplinary relationships, influences our daily lifestyle with the support of the culture industry. The strong connection between fashion garments and cinema costume design is also important in this sense. The common feature of being reliant on design thinking and the screenplay in both fields creates a strong component in themselves. The development of technology in the 21st century, new production techniques, digitization, and the speed of access to information have also led to different pursuit and new approaches in the field of art and design as in every aspect of life. In this study, by examining the methods followed by costume designers in the process of creating characters in cinema works in their own field, an innovative, creative, upgradable, and sustainable method has been proposed. It is aimed to contribute to the cinema industry by designers from different disciplines, including costume, textile, and fashion designers. While the general aim of the thesis is mentioned in the introduction section, in the second chapter, the emergence and brief history of costumes are discussed along with general definitions. In the third chapter, the concept of costume in cinema, the classification of creative industries, and the place of costume design in the global value chain of the film industry are examined. From a semiotic perspective, costume design in cinema, the main elements affecting costumes, character description and analysis, and the effects of costumes on characters are also discussed in this section. In this section, where the relationship between new technologies in cinema and costume design is demonstrated with examples, major costume designers in cinema, costume design awards, prominent fashion designers who create costumes for cinema, and some iconic costume examples are also included. Additionally, the costume design process in cinema is examined in detail. By analyzing the paths followed in costume design from the beginning to the final stages of a film, a sample design team diagram and a costume design and production process diagram have been created. The work described includes the costume design plan starting from the director's request, the design and presentation of the general look boards suitable for the film's main theme, the stages of costume design, production preparation and procurement process, production, and the stages during the filming process of the movie. In the fourth chapter, a cinema costume collection project is prepared based on the data obtained. If a film adapted from a Turkish comic book is planned to be remade by being updated, a costume project for a sample film is designed and presented. In this study, by examining the costume design processes from the past to the present, the role of the costume designer in the realization of characters in cinema works has been questioned, considering the relationship between different disciplines, and the aim has been to create a new original design process using current new techniques and materials.