Temel meseleleriyle kıraat ve tecvid ilminde lahn olgusu
The case of lahn in the science of qiraat and tacvid with its fundamental issues
- Tez No: 879231
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
“Temel Meseleleriyle Kıraat ve Tecvid İlminde Lahn Olgusu”adlı çalışmada kıraat ve tecvid ilminde lahn olgusu işlenmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde, kıraat ve tecvid disiplinlerinin muhteviyatında lahn olgusunun çokça ele alındığı görülmüştür. Bu çerçevede lahn olgusunun sahih kıraat birikimindeki karşılığı ve tecvid ilmindeki keyfiyeti ele alınmıştır. İslâm'ın yayılmasıyla beraber Arap dilinde varlığını hissettiren lahn olgusu kıraat ilminde çeşitli şekillerde meydana gelmiştir. Arap dilinde müstakil eserlerde kendisine yer bulan söz konusu olgu, kıraat ile ilgili yazılan eserlerde konu başlıklarında ve satır aralarında belirginleşmiştir. Bilinen bir husus olmasına rağmen kıraat birikimi ile ilgili telif edilen eserlerde onu bütün yönleriyle ele alan bir çalışmanın bulunmayışı, mesele hakkında geniş çaplı bir araştırma yapılmasını önemli hale getirmiştir. Lahn olgusu; mushaf istinsâhı, kıraat vecihlerinin toplanması, istinsâh edilen mushaflar üzerinde çalışmaların yapılması, kıraat ilmi ile ilgili eserlerin telif edilmesi ve tecvid birikiminin ortaya çıkması gibi kıraat birikiminde birden fazla etkiye sahiptir. Dolayısıyla bu çalışmada söz konusu olgu merkeze alınarak alana katkıda bulunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study named“ The Case of Lahn ın the scıence of Qıraat and Tecvid wıth ıts Fundamental Issues ”, the phenomenon of lahn in the science of Qiraat and Tajweed was studied. As a result of the researches, it has been seen that the phenomenon of lahn has been discussed a lot in the content of Qiraat and Tajweed disciplines. In this framework, the counterpart of the lahn phenomenon in the accumulation of authentic qiraat and its nature in the science of tajweed are discussed. The phenomenon of lahn, which made its presence felt in the Arabic language with the spread of Islam, occurred in various forms in the science of qiraat. The phenomenon in question, which has found a place for itself in independent works in the Arabic language, has become evident in the titles of the subjects and between the lines in the works written on qiraat. Although it is a known issue, the lack of a study that deals with it in all its aspects in the works on the accumulation of Qiraat has made it important to conduct a large-scale research on the issue. The phenomenon of lahn has more than one effect on the accumulation of qiraat, such as the collection of the wajihs of qiraat, the collection of the wajihs of qiraat, the studies on the inscribed mushafs, the composition of works related to the science of qiraat, and the emergence of the accumulation of tajweed. Therefore, this study aims to contribute to the field by focusing on this phenomenon.