Avrupa resim sanatında dante ve ilahi komedya
Dante and the divine commedia in European painting
- Tez No: 879232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Orta Çağ İtalyan edebiyatının önemli şairlerinden Dante Alighieri'nin İlahi Komedya adlı eserinin Avrupa resim sanatındaki yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Sandro Botticelli, William Blake ve Salvador Dali'nin İlahi Komedya'nın Cehennem bölümü üzerine yaptığı illüstrasyonlar analiz edilmiştir. Tez, bu üç büyük sanatçının Dante'nin epik şiirine getirdiği görsel yorumları ve bu yorumların sanatsal, tarihsel ve kültürel bağlamlarını ele almaktadır. Araştırmada, öncelikle Dante'nin hayatı ve İlahi Komedya eserinin içeriği hakkında, ardından Botticelli, Blake ve Dali'nin hayatı, sanatı ve Cehennem'i resmetme süreçleri hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde İlahi Komedya eserinin Cehennem bölümünün 34 kantosu ile ilgili bilgi verilmiş ve sanatçıların illüstrasyonları incelenmiştir. Botticelli, Rönesans dönemi sanatçısı olarak İlahi Komedya'yı detaylı ve sembolik bir anlatımla görselleştirmiştir. Blake, 18. yüzyıl İngiliz ressamı olarak, mistik ve sembolik sanat anlayışıyla yorumlamıştır. Dali ise 20. yüzyılın sürrealist sanatçısı olarak, modern bir bakış açısıyla Dante'nin eserine yeni bir yorum getirmiştir. Bu araştırmada nitel analiz yöntemi kullanılmıştır. Nitel analiz yöntemi, sanatçıların illüstrasyonlarında yer alan semboller, temalar ve sanatsal teknikler gibi unsurların derinlemesine incelenmesini sağlamıştır. Bu yöntemle, her bir sanatçının Dante'nin metnini nasıl yorumladığı ve görsel olarak nasıl ifade ettiği detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Sonuç olarak bu tez, İlahi Komedya'nın sadece edebi bir başyapıt olmadığını, aynı zamanda görsel sanatlar aracılığıyla da büyük bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Botticelli'nin klasik çizgileri, Blake'in mistik imgeleri ve Dali'nin sürrealist vizyonları, İlahi Komedya'nın sanatsal yorumlarının zenginliği ve çeşitliliğini ortaya koymaktadır. Bu, Dante'nin eserinin sanatsal değerinin ve etkisinin yüzyıllar boyunca nasıl sürdüğünün bir kanıtıdır. Her bir sanatçı, Dante'nin metnini kendi sanatsal vizyonlarıyla yorumlayarak eserinin çok yönlülüğünü ve derinliğini vurgulamış ve Avrupa resim sanatına kalıcı katkılar sağlamıştır. Ayrıca bu tez, edebiyat ve görsel sanatlar arasındaki güçlü bağları ve etkileşimleri gözler önüne sermektedir. Sanat tarihi literatürüne katkı sağlamakta ve İlahi Komedya'nın sanattaki yerini daha iyi anlamamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the reflections of Dante Alighieri's Divine Comedia, a significant work of middle age Italian literature, in European painting. The research analyzes the illustrations of the Inferno section of the Divine Comedia by Sandro Botticelli, William Blake, and Salvador Dali. The thesis addresses the visual interpretations of Dante's epic poem by these three great artists and examines their artistic, historical, and cultural contexts. The research begins with information about Dante's life and the content of the Divine Comedy, followed by details about the lives and art of Botticelli, Blake, and Dali, and their processes of depicting the Inferno. The final section provides information on the 34 cantos of the Inferno and analyzes the artists' illustrations. Botticelli, as a Renaissance artist, visualized the Divine Comedia with detailed and symbolic narration. Blake, an 18th century English painter, interpreted it with a mystical and symbolic approach to art. Dali, a 20th century surrealist artist, brought a modern perspective to Dante's work. This research employs qualitative analysis. The qualitative analysis method has facilitated an in-depth examination of elements such as the symbols, themes, and artistic techniques in the artists' illustrations. With this method, how each artist interpreted and visually expressed Dante's text has been analyzed in detail. In conclusion, this thesis reveals that the Divine Comedia is not only a literary masterpiece but also has a significant impact through visual arts. Botticelli's classical lines, Blake's mystical imagery, and Dali's surrealist visions highlight the richness and diversity of the artistic interpretations of the Divine Comedia. This underscores how Dante's work has maintained its artistic value and influence over the centuries. Each artist has emphasized the versatility and depth of Dante's text by interpreting it through their own artistic visions, making lasting contributions to European painting. Additionally, this thesis demonstrates the strong connections and interactions between literature and visual arts, contributing to art historical literature and helping us better understand the place of the Divine Comedia in art.