Semendire Kalesi (1787–1791 Osmanlı–Avusturya Savaşları'nda)
Smederevo Fortress (In the Ottoman-Austrian War of 1787-1791)
- Tez No: 879240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ FEDAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
1768 – 1774 Osmanlı – Rus Savaşları'ndan sonra imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması ile Kırım'a özerklik statüsü verilmişti. Kırım'ın özerklik statüsü fazla uzun sürmemiş ve 1783 yılında Rusya tarafından işgale uğramıştı. Osmanlı Devleti, kaybettiği ilk islâm toprağı olan Kırım'ı geri almak için ciddi bir askeri hazırlığa başlamıştı. 1787 yılında Rusya'ya karşı savaş ilan eden Osmanlı Devleti, beklenmedik bir şekilde Avusturya'nın Rusya ile aynı tarafta olduğunu öğrenecek ve iki cephede birden savaşacaktı. Savaşın ilk zamanlarında Osmanlı ordusunun Rusya karşısında kesin bir üstünlüğü olmasa da Avusturya karşısında bariz bir üstünlüğü vardı. Osmanlı Devleti ekonomik sorunları, cepheye gönderilecek donanımlı asker ve komutan eksikliği ve dahilde yaşanan diğer meseleler yüzünden ilerleyen süreçte olumsuz anlamda etkilenecekti. Yaşanan bu mücadelelerde ise Semendire Kalesi'nde olup biten olaylar, Osmanlı'nın Avusturya cephesinde hareketliliğe sebep olacaktı. Semendire Kalesi'nin önemi ve savaşlardaki yeri de işin farklı boyutunu oluşturacaktı
Özet (Çeviri)
After the Ottoman-Russian Wars of 1768–1774, Crimea gained sovereignty through the Treaty of Kücük Kaynarca. Its sovereignty status was short-lived; because of being occupied by Russia in 1783. To regain Crimea, the first Islamic land lost by the Ottoman State, the Ottoman State began serious military preparations. After declaring war on Russia in 1787, the Ottoman state unexpectedly discovered that Austria was on the same side as Russia and would fight on both sides. At the start of the war, the Ottoman army didn't have a definite edge over Russia, but it had a clear advantage over Austria. Economic problems, a shortage of equipped soldiers and commanders being sent to the front, and other issues would negatively affect the Ottoman State. The events in Semederevo Fortress during these struggles would cause mobility on the Ottoman-Austrian front. Adding the significance of the Smederevo Fortress and its role in conflicts would offer another viewpoint.