Orta Çağ Avrupa tarihi çalışmalarında bir kaynak olarak müzenin kullanımı: Brıtısh Museum örneği üzerinden Brıtannıa kültür tarihi
The use of the museum as a resource for Medieval European history studies: Britannian cultural history through the case of the British Museum
- Tez No: 879270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÖLGESİZ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Britanya Adaları tarihi, aynı zamanda İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda'yı kapsayan dört ulusun tarihidir. Britanya Adaları ile coğrafi bağı olmayan İrlanda'nın, Britanya'nın tarihinin şekillenmesinde önemli bir payı vardır. Britanya'nın istila ve fetihlerle dolu tarihi, zaman içerisinde bu ulusların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Adanın güneydoğusunda yer alan bugünkü İngiltere'nin toprakları tarih boyunca siyasi ve kültürel bir merkez olmuştur. Britanya tarihi kaynaklarında, ilk olarak karşımıza adanın yerli halkı Britonlar ve baskın bir kültür olarak Keltler çıkar. Daha sonra 43 yılında Roma İmparatorluğu'nun Britanya'yı fethetmesiyle,“Roma Britanyası”olarak adlandırılacak bir dönem başlar. 410 yılında Roma İmparatorluğu'nun adadan çekilmesinin ardından Germen kökenli Anglo-Saxonlar Britanya'yı işgal eder. Anglo-Saxonlar, Britanya'da yedi krallık kurar ve hem kendi aralarında hem de yerli krallıklar arasında güç savaşları başlar. Bu krallıkların bir çatı altında toplanmasını sağlayan olay Vikinglerin gelişi olur. Viking Çağı (8.-11. yüzyıl) olarak adlandırılan dönemde başlayan saldırılar 1016 yılında bir Viking olan Cnut'un Britanya Kralı olarak tahta oturmasıyla sona erer. Britanya'nın büyük bir kısmında yerleşimler kuran Vikinglerin ada üzerindeki siyasi kontrolü uzun sürmez ve Normanların 1066 yılında Britanya'yı fethetmesiyle son bulur. Bu tezde, Britanya kültür tarihinin şekillenmesinde belirleyici rol oynayan bu toplumların günümüze kadar taşınan kültürel izlerini takip etmek ve yaşanan kültürel etkileşimleri ortaya koymak amacıyla hem kendi kültürlerini hem de etkileşime girdikleri kültürleri yansıtan maddi kalıntılar ele alınarak, Britanya kültür tarihi değerlendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The history of British Isles is also the history of four nations including England, Scotland, Wales and Ireland. Ireland without any geographical bonds with British Isles has an important role in forming the history of Britain. The history of Britain full of invasions and conquers resulted in the emergence of these nations in time. Lands of today's England located in the southern east of the isles have become a political and cultural centre throughout the history. In British historical sources, we first encounter the Britons, the indigenous people of the island, and the Celts as a dominant culture. Then, the period to be named as Roman Britain started upon the conquer of Britain by the Roman Empire in 43 (year). Following the withdrawal of the Roman Empire from the island in 410, Anglo-Saxons with German roots invaded Britain. Anglo-Saxons set seven kingdoms in Britain and the power struggle started both between themselves and local kingdoms. These kingdoms gathered under a single roof by the arrival of Vikings. The attacks which started in the period named as Viking Age (8-11 century) ended by ascending of Cunt, the Viking, as the King of Britain. The political control of Vikings founding settlement areas in great part of the Britain did not last long and Viking Age ended by the conquer of the Britain by Normans in 1066. The researchers will discuss material remains reflecting both their cultures and other cultures they interacted with, and endeavour for evaluating the cultural history of Britain in order follow cultural traces reaching today of these communities taking part in the formation of cultural history of Britain and to reveal cultural interaction.