Sosyal medyanın hedonik ve faydacı değeri ile sosyal medya yorgunluğunun iş performansı üzerine etkisi: Sağlık sektöründe bir uygulama
The effect of social media's hedonic and utilitarian value and social meda fatigue on work performance: An application in the health sector
  1. Tez No: 879275
  2. Yazar: GÖKALP KURUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM UNURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sosyal medya, iş yeri dâhil hayatın her alanında sıkça kullanılmaktadır. Çalışanın sosyal medyayı ihtiyaç odaklı doğru kullanımı iş performansına fayda sağlayabilir. Fakat çalışanın sosyal medyayı hedonik nedenlerle çok fazla kullanması sosyal medya yorgunluğuna, iş performansı düşüklüğüne ve yaptığı işi aksatmasına neden olabilir. Sağlık sektöründe bir sağlık çalışanın işini aksatması insan hayatına etki edebileceğinden hayati derecede önemli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle çalışma, sosyal medyanın iş performansı üzerindeki etkisinin sağlık sektöründe araştırılması açısından önemlidir. Çalışmanın amacı, sosyal medyanın hedonik ve faydacı değeri ile sosyal medya yorgunluğunun, Edirne'de görev yapan sağlık çalışanlarının iş performansları üzerine etkilerini tespit etmektir. Bu bakımdan öncelikle literatür taraması yapılmış ve aralarında ilişki olduğu düşünülen değişkenleri içeren bir model oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak elektronik anket; örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya 393 kişi katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde öncelikle ölçeklerin güvenilirlikleri Cronbach Alfa Katsayı yöntemi ile test edilmiş sonra her ölçek için açımlayıcı faktör analizi (AFA) gerçekleştirilmiştir. Sonrasında, araştırma kapsamında araştırılan hipotezlerin testi için çoklu regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler, sosyal medyanın hedonik ve faydacı değeri ile sosyal medya kullanımının sağlık çalışanlarının iş performansı üzerinde istatistiki olarak anlamlı bir etkisi olduğunu, ancak sosyal medya yorgunluğunun sağlık çalışanlarının iş performansı üzerinde istatistiki olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Social media is frequently used in all areas of life, including the workplace. Employee's need-oriented correct use of social media can benefit business performance. However, if an employee uses social media too much for hedonic reasons, it may cause social media fatigue, poor job performance, and disruption of work. In the health sector, a health worker's failure to work can have vital consequences as it can affect human life. Therefore, the study is important to investigate the effect of social media on business performance in the healthcare sector. The aim of the study is to determine the hedonic and utilitarian value of social media and the effects of social media fatigue on the job performance of healtcare professionals working in Edirne. In this regard, first of all, a literature review was conducted and a model was created including the variables thought to be related. Electronic survey as a data collection tool in the research; Convenience sampling method was used as the sampling method. 393 people participated in the research. The data obtained was analyzed with the SPSS 20 program. In the analysis of the data, first the reliability of the scales was tested with the Cronbach Alpha Coefficent method, and then exploratory factor analysis (EFA) was performed for each scale. Subsequently, multiple regression and correlation analyzes were conducted to test the hypotheses investigated within the scope of the study. The analysis revealed that the hedonic and utilitarian value of social media, and social media use have a statistically significant effect on job performance of healtcare workers, but social media fatigue does not have a statistically significant impact on the job performance of healtcare professionals.