Otomobil tercihlerinde marka imajı ve sosyal medyanın hedonik tüketim davranışına etkileri
The effects of brand image and social media on hedonic consumption behavior in automobile preferences
  1. Tez No: 597761
  2. Yazar: SERCAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİMECE KARADOĞAN DORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Otomobiller yalnızca hayatımızı kolaylaştıran bir araç değil, aynı zamanda atfettiğimiz anlamlarla kişiliğimizi yansıtan ve her dönem popüler bir kültür unsuru olmuş önemli bir metadır. Bu tez, fonksiyonel özelliklerinden öte anlamlara sahip otomobillerin hedonik tüketim davranışına nasıl etki ettiği ve özellikle marka imajı ve sosyal medyanın bu tüketim davranışına olan etkilerini anlamlandırmaya çalışmaktadır. Araştırma, İstanbul'da yaşayan, sosyal medya kullanıcısı otomobil sahipleri örneklemiyle evreni yansıtmak amaçlanarak yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında ise hedonik tüketicilerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve sahip oldukları otomobiller, otomobil denince akıllarına gelen markalar ve otomobil marka imajılarına dair görüşlerinin tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Automobiles are not only a vehicle that makes our life easier, but also an important meta that reflects our personality with the meanings we attribute and become a popular element of culture in every period. This thesis tries to make sense of how automobiles with meanings beyond their functional properties affect hedonic consumption behavior and especially effects of brand image and social media on this consumption behavior. The research has been conducted with a semi-structured in-depth interview method aimed at reflecting the universe with a sampling of automobile owners living in Istanbul who use social media. The data acquired has been evaluated by descriptive analysis method. Within the scope of the research, It has been aimed to determine social media usage habits and the automobiles they own, the brands that come to minds and the opinions on brand images on automobiles of hedonic consumers.