Kripto para getirisi ile optimal portföy modellemesi
Portfolio modeling with cryptocurrency return
  1. Tez No: 879279
  2. Yazar: FETTAH KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Maliye, Econometrics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Spot piyasalarda işlemlerle başlayan kripto paralar günümüzde vadeli işlemlere konu olmakta borsalarda yatırım fonları (ETF) olarak alınıp satılmaktadır. Kripto paralardaki yüksek fiyat oynaklıkları yatırımcıların ilgisini çekmiş ve kripto para piyasası büyük yatırımlar almıştır. Bundan dolayı kripto paraların volatilitesini hesaplamak, fiyat tahminleri yapmak ve portföylerdeki yerini araştırmak önem kazanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde stake getirileri (kripto para kilitli tutma ödülü) olan seçili kripto paralar analiz edilmiştir. Bu kripto paraların getiri ve volatilite yayılımları hesaplanmıştır. Her kripto para için riskten korunma oranları hesaplanmış ve ikili optimal portföyler oluşturulmuştur. İkinci bölümde Bitcoin, Ripple ve Litecoin kullanılarak getiri ve volatilite yayılımları hesaplanmıştır. Seçili üç kripto para için riskten korunma oranları ve ikili optimal portföyleri analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Bitcoin ve Bitcoin madencilik şirketleri arasında volatilite ilişkisine bakılmıştır. Bitcoin, MARA ve RIOT arasında riskten korunma oranları hesaplanmış ve ikili portföylerin ağırlıkları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies, which started with transactions in spot markets, are now subject to futures transactions and are traded on exchanges as investment funds (ETF). The high price volatility in cryptocurrencies has attracted the interest of investors, and the cryptocurrency market has received significant investments. Therefore, calculating the volatility of cryptocurrencies, making price predictions, and investigating their place in portfolios has gained importance. The study consists of three parts. In the first part, selected cryptocurrencies with staking returns (rewards for holding cryptocurrencies locked) were analyzed. The return and volatility spillover of these cryptocurrencies were calculated. Hedging ratios for each cryptocurrency were calculated, and dual optimal portfolios were formed. In the second part, the return and volatility spillover were calculated using Bitcoin, Ripple, and Litecoin. The hedging ratios and dual optimal portfolios for the selected three cryptocurrencies were analyzed. In the third part, the volatility relationship between Bitcoin and Bitcoin mining companies was examined. Hedging ratios between Bitcoin, MARA, and RIOT were calculated, and the weights of dual portfolios were determined.