Yirmi dakikalık sanal gerçeklik uygulamalarının rekreasyonel fayda üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the impact of twenty-minute virtual reality applications on recreational benefit
  1. Tez No: 879278
  2. Yazar: SENA KEDERSİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE GAMZE ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Sanal Gerçeklik uygulamalarının Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerine rekreasyonel açıdan kişiye sağladığı faydalar ve sanal gerçeklik hakkındaki tutumları üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada öğrencilere VR (Virtual Reality) gözlükleri ile bir aktif katılımcı oldukları bir de pasif olarak yalnızca etrafı gözlemledikleri uygulamalar denetilmiştir. Çalışmada ölçüm aracı olarak Rekreasyon Fayda ölçeği ve Sanal Gerçeklik Tutum ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca sanal gerçeklik gözlüğü ile öğrenciler iki farklı aktiviteye dahil edilmiş ve sonuçlar buna göre değerlendirilmiştir. Araştırmaya Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencileri arasından 33 kişi katılmıştır. Ho tarafından 2008 yılında geliştirilen, Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması ise 2018 yılında Beyza Merve Akgül, Ezgi Ertüzün ve Suat Karaküçük tarafından yapılan (Cronbach Alpha değeri .83 olup üç alt boyut için ise iç tutarlılık katsayıları .80-.86 arasında değişmektedir.) Rekreasyon Fayda Ölçeği ve 2023 yılında F. Gizem Karaoğlan Yılmaz, Ramazan Yılmaz, Ke Zang, Ahmet Berk Üstün tarafından geliştirilen ve geçerlik güvenirliği yapılan (Cronbach alfa edVR tutum ölçüm aracının katsayısı 0,92 ve aracın test-tekrar test güvenirliği 0,94'tür.) Sanal Gerçeklik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların Rekreasyon Fayda düzeyleri Fiziksel, Sosyal ve Psikolojik alt boyutları ile birlikte Sanal Gerçeklik Tutumuna da bakılmıştır. Rekreasyonel Fayda Ölçeği alt boyutları ve Sanal Gerçeklik Tutum Ölçeği skorlarının deney ve kontrol gruplarındaki ilk ve ikinci ölçüm değerlerinin karşılaştırılması sonucunda, ilk ölçümde fiziksel fayda skorlarının kontrol grubunda deney grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu; ikinci ölçümde ise Sanal Gerçeklik Tutum Ölçeği skorlarının kontrol grubunda deney grubuna göre anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlenmiştir. Rekreasyonel Fayda Ölçeği alt boyutları ve Sanal Gerçeklik Tutum Ölçeği ilk ölçüm skorlarının cinsiyete göre karşılaştırılması sonucunda, sosyal fayda skorlarının erkeklerde kadınlara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Diğer karşılaştırmalarda ise anlamlı bir fark elde edilememiştir. Fiziksel fayda ve Sanal Gerçeklik tutumlarında ise interaksiyon etkisi anlamsız olup grup etkisi anlamlı olduğu için; fiziksel fayda üzerinden gelişen rekreasyonel fayda bakış açısının ve VR tutumunun deney grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde farklı olduğu, ancak oyun oynama öncesi ve sonrasında bu farklılığın değişmediği söylenebilir. Rekreasyonel Fayda ve Sanal Gerçeklik Tutumları açısından deney ve kontrol grupları arasında yapılan analizlerde, katılımcıların sosyal Fayda ile ilgili rekreasyonel fayda perspektiflerinin ve genel rekreasyonel fayda bakış açılarının deney öncesi ve sonrası Sanal Gerçeklik ile oyun oynayan grupta anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the benefits that Virtual Reality applications provide to students of the Faculty of Sports Sciences in terms of recreation and their attitudes towards virtual reality. In the study, students were participated with VR (Virtual Reality) glasses, actively in one application and passively observing their surroundings in another. The Recreation Benefit scale and the Virtual Reality Attitude scale were used as measurement tools in the study. Additionally, students were involved in two different activities with virtual reality glasses, and the results were evaluated accordingly. 33 students from the Faculty of Sports Sciences at Trakya University Kırkpınar participated in the study. The Recreation Benefit Scale, developed by Ho in 2008 and whose Turkish validity and reliability study was conducted in 2018 by Beyza Merve Akgül, Ezgi Ertüzün, and Suat Karaküçük (with a Cronbach's Alpha value of .83 and internal consistency coefficients for the three sub-dimensions ranging from .80 to .86), and the Virtual Reality Attitude Scale, developed and validated in 2023 by F. Gizem Karaoğlan Yılmaz, Ramazan Yılmaz, Ke Zang, and Ahmet Berk Üstün (with a Cronbach's alpha value of 0.92 and a test-retest reliability of 0.94 for the attitude measurement tool), were used in the study. The Recreation Benefit levels of the participants were examined along with the sub-dimensions of Physical, Social, and Psychological benefits, as well as their Attitudes towards Virtual Reality. As a result of comparing the first and second measurement values of the sub-dimensions of the Recreation Benefit Scale and the scores of the Virtual Reality Attitude Scale in the experimental and control groups, it was determined that the physical benefit scores in the first measurement were significantly higher in the control group compared to the experimental group; in the second measurement, the scores of the Virtual Reality Attitude Scale were significantly lower in the control group compared to the experimental group. When comparing the first measurement scores of the Recreation Benefit Scale sub-dimensions and the Virtual Reality Attitude Scale according to gender, it was determined that the social benefit scores were significantly higher in males compared to females. No significant difference was found in other comparisons. In terms of physical benefits and Virtual Reality attitudes, the interaction effect was not significant, but the group effect was significant; therefore, it can be said that the perspective of recreational benefits developing through physical benefits and VR attitudes were significantly different in the experimental group compared to the control group, but this difference did not change before and after playing the game. In the analyses conducted between the experimental and control groups regarding Recreational Benefits and Virtual Reality Attitudes, it was determined that the recreational benefit perspectives related to social benefits and the overall recreational benefit perspectives of the participants significantly increased in the group that played games with Virtual Reality before and after the experiment.