Reconfiguring household waste supply chains for circular value co-creation
Döngüsel ortak değer yaratma için evsel atık tedarik zinciri yeniden tasarlanması
- Tez No: 879314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU GÖÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
Evsel atık yönetimi, günümüzde artan nüfus ve değişen tüketim alışkanlıkları nedeniyle kaynakların etkin kullanımı açısından kritik önem kazanmıştır. Bu çalışmada, evsel atık tedarik zinciri unsurları, sürdürülebilir ve döngüsel çözümler bulmak amacıyla yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla nitel yöntemlerle incelenmiştir. Paydaş teorisi kullanılarak, hane halkı ve atık toplayıcılarının da göz önünde bulundurulması ile beraber aktörler, yaygın atık türleri, toplama noktaları, tesisler ve süreçlerdeki darboğaz noktaları belirlenmiştir. (Endüstriyel) Ağ teorisi ile aktörler arası ilişkiler analiz edilerek, sistemin bütünsel bir görünümü elde edilmiştir. Bu bağlamda toplamda altı atık sürecinde otuz üç darboğaz noktası tespit edilmiştir. İlgili darboğaz noktaları, yorumlayıcı yapısal modelleme ile analiz edilerek, hizmet-baskın mantık yardımıyla aktörler arasında birlikte değer yaratma süreçleri ve döngüsel atık yönetimi uygulamalarının gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Araştırmada, mevcut sistem incelenmiş, potansiyel iyileştirme noktaları belirlenmiş ve başarılı stratejilerin uygulanması noktasında öneriler sunulmuştur. Ayrıca gelişmiş ülkelerdeki en iyi uygulamalar örnek alınarak potansiyel iyileştirme noktaları tespit edilmiş ve bu başarılı stratejilerin uygulanması noktasında öneriler getirilmiştir. Evsel atık tedarik zinciri döngüsel ortak değer yaratma bağlantı modeli ile bulgular, politika geliştirme, geleneksel atık yönetimi yaklaşımlarındaki değişiklikler ve aktör işbirliği ile koordinasyonunun, döngüsel evsel atık tedarik zincirlerini yeniden yapılandırmada ve açık döngülerin kapalı döngülere dönüşmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing population and changing consumption habits have significantly increased household waste, making efficient management crucial due to diminishing resources. This study seeks sustainable and circular solutions, focusing on household waste supply chain (HWSC) components. Current HWSC frameworks often view actors in isolation and uncertainties about waste types and processes disrupt the HWSC. Using qualitative methodology and semi-structured interviews, the study maps the current HWSC framework. Content analysis identifies actors, including households and waste scavengers, waste types, collection points, facilities, processes, and bottlenecks, using stakeholder theory. (Industrial) Network theory illustrates actor relationships and interactions for a holistic view. Thirty-three bottlenecks across six processes are modeled using interpretive structural modeling, emphasizing value co-creation and service provision in circular waste management through service-dominant logic. The research offers a detailed analysis of the HWSC in a developing country context, identifying areas for improvement and adapting successful international strategies. The findings indicate the necessity of policy development, a shift in traditional waste management approaches, and the need for actor collaboration to reconfigure circular HWSCs by closing the loops and providing a c-VCC HWSC Nexus.