External determinants and daily outcomes of self-leadership
Öz-liderliğin dışsal tanımlayıcıları ve günlük sonuçları
  1. Tez No: 879313
  2. Yazar: ÇAĞLA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL, PROF. DR. YASIN ROFCANIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, öz-liderlik davranışlarının tanımlayıcı ve sonuçlarını araştırmayı amaçlamaktadır. İlk olarak öz-liderliğin potansiyel tanımlayıcılarını keşfetmek amaçlanmaktadır. İkinci olarak, çalışanların öz-liderlik davranışlarının tutumlar ve örgütsel vatandaşlık davranışları (ÖVD), işe bağlılık ve yapıcı ses gibi ekstra rol davranışları üzerindeki rolünü günlük düzeyde araştırmak amaçlamaktadır. Tezde önerilen modelle ilgili iki çalışma yürütülmüştür. Karma araştırma yöntemleri uygulanarak ilk çalışmada, öz-liderliğin belirleyicilerini keşfetmek için nitel görüşmeler yapılırken, ikinci çalışmada amacıyla günlük metot tasarımı kullanılmış ve 180 çalışandan 5 iş günü boyunca veri toplanmıştır. Çok düzeyli analizlere dayanan bulgular, çalışanların günlük öz-liderlik davranışlarının, günlük yapıcı ses, örgütsel vatandaşlık davranışları (bireylere yönelik ve organizasyona yönelik) ve işe bağlılığıyla pozitif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, günlük pozitif duygunun, öz-liderlik davranışları ile yapıcı ses ve örgütsel vatandaşlık arasında aracı değişken rolü üstlenirken, çalışanların günlük iş becerikliliğinin (bilişsel ve ilişkisel) ise öz-liderlik ile bireylerin işe bağlılığı arasında aracı rol oynadığı bulunmuştur. Nitel çalışma, öz-liderlik davranışlarını açıklamada iş özelliklerinin potansiyel rolünü vurgularken, öz-liderlik sürecinin diğer belirleyicilerini de keşfetmiştir. Bir bütün olarak, sonuçlar günlük öz-liderlik dalgalanmalarının çalışan davranışları ve tutumlarındaki günlük değişimleri açıklamadaki önemini vurgulamakta ve bu ilişkilerin altta yatan mekanizmaları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to investigate the determinants and outcomes of self-leadership. First objective is to explore the potential determinants of self-leadership. Another objective is to examine role of daily self-leadership on attitudes and extra-role behaviors such as constructive voice, organizational citizenship behaviors (OCBs), and work engagement among employees. Two studies were conducted regarding the proposed model. Applying a mixed-methods approach, Study 1 consists of qualitative interviews to explore the determinants of self-leadership, while Study 2 utilizes a daily-diary design with 180 employees over 5 consecutive workdays. The findings depending on the multilevel analysis revealed that daily self-leadership has positive direct paths to daily constructive voice, OCBs (OCBI-toward individuals and OCBO-toward the organization), and work engagement. Moreover, daily positive affect has been found to mediate the path between daily self-leadership behaviors and daily constructive voice and OCBs, while daily job crafting (cognitive and relational) has mediated the path between daily self-leadership and individuals' daily work engagement. The qualitative study highlighted the potential role of work design characteristics in explaining self-leadership behaviors, as well as exploring the additional determinants of the self-leading process. Collectively, the results emphasize the importance of daily self-leadership fluctuations in explaining positive daily variations in employee behaviors and attitudes and elucidate the underlying mechanisms.