Women rights violation in Algeria during black decade: A historical analysis
Kara on yılda Cezayir'de kadın hakları ihlalleri: Tarihsel bir analiz
  1. Tez No: 879315
  2. Yazar: HASNA BOUCHAKOUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM AKDENİZ GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Cezayir bağımsızlığını kazanmasından bu güne dek İslamcı, milliyetçi ve cumhuriyetçi kimliklerin varlık bulduğu bir ülke oldu. Cezayir'in bağımsızlığı ve iç savaş dönemi arasındaki süreçteki belirsizlik ortamındaki otoriter sistem altinda çok sayıda kriz meydana geldi. Ekim 1988 tarihiyle diktatörlüğün görünüşteki liberalleşmesi son buldu ve dört yıl sonra İslami Selamet Cephesi (FIS) seçimleri kesintiye uğratarak Cezayir'i gizli bir iç savaş olan Kara On Yıl'a sürükledi. 1990'larda 1990'larda hükümet ile isyancılar arasındaki şiddet yüklü çatışmalar gerilla savaşı aracılığıyla orduyu ve toplumu ikiye böldü. Cezayir'in bu iç çatışma sürecinde (Kara On Yıl), kadına yönelik şiddet, göçün büyük ölçüde feminizasyonunu beraberinde getirdi. Bu çalışma, kökten dinciliğe karşı kadın hareketini güçlendiren mekanizmaları açığa çıkararak, Cezayir tarihinin söz konusu döneminde kadınlara yönelik köktencilik ve şiddetin öne çıkan boyutlarını irdelemektedir. Çalışmanın bulguları, terörün ana hedefi olarak görülen saçını kapatmayı reddeden ve meslek sahibi kadınlarla yapılan derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Bu tez, yüksek vasıflı Cezayirli laik kadınların baskıya bağlı kökten dinciliğe karşı sergilediği hayatta kalma ve direniş mekanizmalarını serimlemektedir.
Özet (Çeviri)
Algeria has pursued republican, Islamic, and nationalist identities since independence. Multiple crises occurred under an authoritarian system with ambiguity between Algeria's independence and the civil war. October 1988 ended the dictatorship's seeming liberalization and four years later, the Islamic Salvation Front (FIS) interrupted elections, plunging Algeria into the Black Decade, a latent civil war. Civil conflict in the 1990s between the government and Islamist insurgents was violent, dividing the army and society via guerilla warfare. During the 1990s Algerian civil conflict (the Dark Decade), violence against women fueled huge feminization of migration. This study explores the salient aspects of fundamentalism and violence against women during the concerned chapter of Algerian history by undercovering the mechanisms that boosted women's movement against fundamentalism. The evidence within the study is based on in-depth interviews with unveiled and professional women who appeared to be the main targets of the terror. The thesis delineates the mechanisms of survival and resistance displayed by highly skilled Algerian secular women against the oppression bound fundamentalism.