Kriz dönemlerinde hava kargo yöneticilerinin karar verme stratejilerinin kriz yönetimine etkisi
The effect of air cargo managers' decision-making strategies on crisis management in crisis periods
- Tez No: 879352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, Civil Aviation, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
COVID-19 Pandemisinde havacılık sektörü benzeri görülmemiş bir kriz yaşamıştır ve tarihte ilk defa küresel anlamda kapanmıştır. Ancak tüm dünyayı hızlı bir şekilde etkisi altına alan Corona Virus - Covid 19 salgın hastalığının etkilerini en aza indirmek ve insanları hastalıktan korumak amacıyla dünyanın dört bir tarafında üretilen maske ve tıbbi malzemelerin uluslararası sevkiyatlarında kargo uçaklarının yetmemesi sebebi ile yolcu uçakları ile koltukların üzerleri dahil yüklenerek taşınmış olması, hava taşımacılığının ne derece önemli olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır. Bu çalışmanın amacı hava kargo işletmelerinde yöneticilerin karar verme stratejileri ile örgütün kriz yönetimi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Türkiye'de hava kargo taşımacılığı yapan bir kuruluşun, uçuş operasyonları kapsamında uzun vadede yaşadığı kriz ve yönetici kararları doğrultusunda üretilen çözüm stratejilerinin krize olan etkisi detaylı bir şekilde analiz edilerek örnekleme gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuca göre karar verme stratejisi ile kriz yönetimi arasındaki ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the COVID-19 Pandemic, the aviation industry experienced an unprecedented crisis and shut down globally for the first time in history. However, the fact that the masks and medical supplies produced all over the world in order to minimize the effects of the Corona Virus - Covid 19 epidemic disease, which quickly affected the whole world and to protect people from the disease, were loaded and transported on passenger planes, including the seats, due to the insufficiency of cargo planes in international shipments, proved to the whole world how important air transportation is. The purpose of this study is to determine the relationship between decision-making strategies of managers in air cargo businesses and crisis management of the organization. The long-term crisis experienced by an air cargo transportation organization in Turkey within the scope of flight operations and the impact of the solution strategies produced in line with the decisions of the managers on the crisis were analyzed in detail and sampling was carried out. According to the results obtained from the research, the relationship between decision-making strategy and crisis management was revealed.