İnternet üzerinden uydu yayınının haber izlenme oranlarına etkisi: BBC News Channel ve Al Jazeera örneği üzerinden incelenmesi
The effect of satellite broadcasting on the internet on news viewing rates: Investigation on the case of BBC News Channel and Al Jazeera
- Tez No: 879353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA KAYA İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, betimsel analitik yaklaşıma dayanarak Irak'taki BBC izleyicilerinin görüşlerini araştırmayı, çalışma değişkenlerini kesin olarak tanımlamayı ve ardından onlara özel bir anket tasarlamayı amaçladı. Ayrıca uydu haber yayınlarıyla izlenme oranlarının artıp artmadığını görmek için de kullanılacak. Bu çalışma katılımcılardan veri toplamak için bir ankete dayanıyordu. Çevrimiçi akışın haber izleme oranları üzerindeki etkisini incelemek için sosyal medya aracılığıyla rastgele örnekleme kullanılarak Irak'taki Iraklı katılımcılara anketler gönderildi. Erkekler ve kadınlar arasında haber izleme oranlarında yaşa ve eğitim düzeyine göre farklılık olup olmadığını belirlemek için ANOVA analizi kullanıldı. Anket yanıtlarının tanımlayıcı analiz tablosu, katılımcıların yaklaşık büyük bir yüzdesinin, olayları izlemenin ve BBC'nin çalışmalarındaki özel fırsatlar hakkında bilgi edinmenin yanı sıra ilginç ve önemli bilgiler edinmek için BBC haber kanalını çevrimiçi olarak takip ettiğini gösterdi. Ayrıca ANOVA analizi sonucunda katılımcılar arasında yaş ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu, yaş değişkenine göre ise katılımcılar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the opinions of BBC viewers in Iraq based on the descriptive analytical approach, precisely define the study variables, and then design a survey specifically for them. It will also be used to see whether viewing rates are increasing with satellite news broadcasts. This study relied on a survey to collect data from participants. To examine the impact of online streaming on news viewing rates, surveys were sent to Iraqi respondents in Iraq using random sampling via social media. ANOVA analysis was used to determine whether there were differences in news viewing rates between men and women according to age and education level. The descriptive analysis table of survey responses showed that approximately a large percentage of respondents follow the BBC news channel online to gain interesting and important information, as well as to watch events and learn about special opportunities in the work of the BBC. In addition, as a result of the ANOVA analysis, it was determined that there were statistically significant differences among the participants according to the age and education level variables, but there were no statistically significant differences between the participants according to the age variable. The impact of satellite broadcasting on social media.