Yaşam doyumu ve mutluluk arasındaki ilişkide psikolojik belirtilerin aracı etkilerinin incelenmesi
Examining the mediator effects of the psychological symptoms on the relationship between satisfaction with life and happiness
  1. Tez No: 879359
  2. Yazar: DUYGU KURTLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mutluluk, bireyin hissettiği pozitif duygu durumunun olumsuz hissettiği duygulardan fazla olmasıdır. Mutluluk genel manada yaşamdan alınan doyum şeklinde de tanımlanabilmektedir. Yaşam doyumu ve mutluluk arasındaki ilişkide farklı ülkelerde yaşayan bireylerin sergilediği psikolojik belirtilerin etkisinin incelenmesi literatürde merak edilen konulardan biridir. Bu araştırmanın amacı Türkiye'de ve Avustralya'da yaşayan Türklerin yaşam doyumu ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkide psikolojik belirtilerin etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla Türkiye'de ve Avustralya'daki 18-65 yaş aralığındaki 400 kişilik örneklem grubuna Google formlar üzerinden sosyo demografik form, mutluluk ölçeği, yaşam doyumu ve psikolojik belirtiler ölçekleri uygulanmıştır. Veriler SPSS 22 programına aktarılarak kodlanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, anova testi, regresyon ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonunda Avustralya'da yaşayan Türklerin mutluluk puan ortalamaları Türkiye'de yaşayan Türklerin mutluluk puan ortalamalarından yüksek olduğu saptanmıştır. Avustralya'da yaşayan Türklerin Genel Yaşam Doyumu, İlişki Doyumu, Benlik Doyumu, Sosyal Çevre Doyumu, İş Doyumu puan ortalamalarının Türkiye'de yaşayan Türklerin puan ortalamalarından yüksek olduğu bulunmuştur. Avustralya'da yaşayan Türklerin somatizasyon, Obsessif Kompolsif, Kişiler arası duyarlılık, Depresyon, Kaygı, Düşmanlık, Fobik kaygı, Paranoid düşünce, Psikotizm, Ek belirtiler puan ortalamalarının Türkiye'de yaşayan Türklerin puan ortalamalarından düşük olduğu tespit edilmiştir. Mutlulukla yaşam doyumu ana ve alt boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Yaşam doyumu arttıkça mutluluk da artmaktadır. Psikolojik belirtilerle yaşam doyumu arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Yaşam doyumu arttıkça psikolojik belirtiler azalmaktadır. Psikolojik belirtilerle mutluluk arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Psikolojik belirtiler arttığında mutluluk azalmaktadır. Araştırmada ayrıca yaşam doyumu düzeyinin mutluluk düzeyleri üzerindeki etkisinde, psikolojik belirtilerin kısmi aracı etkisinin anlamlı ve %11,7 kısmi aracılık etkisinin bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Happiness is when the positive emotional state felt by the individual exceeds the negative emotions felt by the individual. Happiness can also be defined as satisfaction with life in general. Examining the effect of psychological symptoms exhibited by individuals living in different countries on the relationship between life satisfaction and happiness is one of the curious topics in the literature. The aim of this research is to investigate the effect of psychological symptoms on the relationship between life satisfaction and happiness levels of Turks living in Turkey and Australia. For this purpose, socio-demographic form, happiness scale, life satisfaction and psychological symptom scales were applied to a sample group of 400 people between the ages of 18-65 in Turkey and Australia via Google forms. The data was transferred to the SPSS 22 program and coded. Independent sample t test, anova test, regression and correlation analyzes were used to analyze the data. At the end of the research, it was determined that the happiness score average of Turks living in Australia was higher than the happiness score average of Turks living in Turkey. It was found that the average scores of General Life Satisfaction, Relationship Satisfaction, Self Satisfaction, Social Environment Satisfaction, and Job Satisfaction of Turks living in Australia were higher than the average scores of Turks living in Turkey. It has been determined that the average scores of somatization, Obsessive Compulsive, Interpersonal sensitivity, Depression, Anxiety, Hostility, Phobic anxiety, Paranoid thought, Psychoticism, Additional symptoms of Turks living in Australia are lower than the average scores of Turks living in Turkey. Significant positive relationships were found between happiness and the main and sub-dimensions of life satisfaction. As life satisfaction increases, happiness also increases. There is a significant negative relationship between psychological symptoms and life satisfaction. As life satisfaction increases, psychological symptoms decrease. There is a significant negative relationship between psychological symptoms and happiness. When psychological symptoms increase, happiness decreases. The study also found that the partial mediating effect of psychological symptoms was significant and had a partial mediating effect of 11.7% on the effect of life satisfaction level on happiness levels.