Aydın mutfak kültüründeki yabani kuşkonmaz bitkisinin (Asparagus acutifolius L.) antioksidan özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant properties of wild asparagus plant (Asparagus acutifolius L.) in Aydın culinary culture
  1. Tez No: 879363
  2. Yazar: SEVİLAY ERBASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Aydın ilinde doğal olarak yetişen yabani kuşkonmaz otunun (Asparagus acutifolius L.) antioksidan kapasitesite değerlerinin belirlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Yabani kuşkonmaz otunun sağlık üzerindeki potansiyel faydalarını değerlendirmek amacıyla, çeşitli antioksidan aktivite testleri uygulanmıştır. Bu testler arasında ABTS, FRAP, CUPRAC, Fosfomolibdat ve Metal Şelatlama yöntemleri bulunmaktadır. Yapılan ölçümler sonucunda, yabani kuşkonmaz otunun antioksidan aktivitesi sırasıyla 28.93±2.08 mg TE/g (ABTS), 45.57±1.73 mg TE/g (CUPRAC), 32.70±1.19 mg TE/g (FRAP), 1.25±0.05 mmol TE/g (Fosfomolibdat) ve 39.55±0.84 mg EDTAE/g (Metal şelatlama) olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, bitkinin yüksek antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallere karşı etkili bir koruma sağlayabileceğini ve sağlıklı beslenme rejimlerinde yer alabileceğini göstermektedir. Bu değerlendirmeler, bitkinin potansiyel sağlık katkılarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the antioxidant capacity of wild asparagus (Asparagus acutifolius L.) naturally grown in the province of Aydın. Various antioxidant activity tests were performed with the aim of evaluating the potential health benefits of wild asparagus. These tests included ABTS, FRAP, CUPRAC, Phosphomolybdate, and Metal Chelation methods. The measurements revealed the antioxidant activity of wild asparagus as follows: 28.93±2.08 mg TE/g (ABTS), 45.57±1.73 mg TE/g (CUPRAC), 32.70±1.19 mg TE/g (FRAP), 1.25±0.05 mmol TE/g (Phosphomolybdate), and 39.55±0.84 mg EDTAE/g (Metal Chelation). These results indicate that the plant's high antioxidant content could provide effective protection against free radicals and could be included in healthy dietary regimes. These evaluations highlight the potential health contributions of the plant.