Nazilli mutfak kültürü
Nazilli cuisine culture
  1. Tez No: 651447
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV DÜNDAR ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Canlıların yaşamı için gerekli olan beslenme söz konusu insanlık olunca kültürel bir olgu haline dönüşmektedir. İnsanoğlunun besini tüketime hazır hale getirmesi, yaptığı yemekleri sunması ve tüketmesi onun hangi kültüre ait olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda yerel mutfak kültürleri oluşmuş ve diğer kültürlerden ayrışmıştır. Bu çalışmanın amacı yerel mutfak kültürlerinden olan Nazilli mutfak kültürünü ortaya koymaktır. Nazilli mutfak kültürünün saptanması adına nitel araştırma deseninden amaçlı örneklem kapsamında yarıyapılandırılmış görüşmeler ve yapılandırılmamış gözlemler gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örneklem kapsamında 50 yaş ve üzeri Nazillili veya Nazilli'de 30 yıldan daha fazla yaşayıp Nazilli mutfak kültürünü yansıtan kişiler esas alınmıştır. Örneklem çalışma öncesinde belirlenmemiş olup çalışma süresince verilerin doyum noktasına ulaşıp verilerin birbirini tekrar etmeleri halinde görüşmelere son verilmiştir. Çalışma kapsamında toplam 20 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş olup toplam 13 saat 44 dakika 28 saniye sürmüştür. Verilerin analize hazır hale gelmesi için deşifre yoluna başvurulmuştur. Deşifre edilen veriler ortak temalarda toplanmış olup elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Nazilli mutfak kültüründe yer alan mutfak mimarisi, mutfakta kullanılan araç ve gereçler, yemek servisi, sofra düzeni ve yemek yeme adabı, pişirme yöntemleri, yemek öğünleri, en çok yapılıp tüketilen yemekler, geçiş dönemleri, kutsal günler ve saklama yöntemleri bulguları elde edilmiştir. Araştırma neticesinde Nazilli mutfağının genellikle doğal ürünlerden oluştuğu görülmüş olup geçmiş ile günümüzdeki farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca Nazilli mutfak kültürünün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara zengin haliyle aktarılması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When it comes to humanity, the nutrition necessary for the life of living things turns into a cultural event. The aim of this study is to introduce the cuisine culture of Nazilli, one of the regional cuisine cultures. In order to determine Nazilli cuisine culture, half structured interviews and unstructured observations has been conducted within the scope of purposeful sampling from qualitative research design. Within the scope of the purposeful sampling, people who are 50 years and older from Nazilli or who live in Nazilli for more than 30 years and reflecting the cuisine culture of Nazilli has been taken as basis. Half-structured interviews has been conducted with 20 people within the scope of the study and It took a total of 13 hours 44 minutes 28 seconds. Deciphering method has been used to make the data ready for analysis. The deciphered data has been collected in common themes and the obtained data has been analyzed by descriptive analysis method. Kitchen architecture in Nazilli cuisine culture, the tools and equipment used in the kitchen, food service, table order and eating principle, cooking methods, meals, the most consumed meals, transition periods, holy days and storage methods has been found. As a result of the study, it has been observed that Nazilli cuisine consists of natural products and differences between the past and the present. Also, suggestion have been made for protect and keep alive Nazilli cuisine culture and transfer it to future generations in its rich form.