Kriz dönemlerinde hava kargo taşımacılığında insansız hava araçlarının kriz yönetimine etkisi
The effect of unmanned aerial vehicles on crisis management in air cargo transportation during crisis periods
- Tez No: 879372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Son yıllarda insansız hava araçlarının kullanımı giderek yaygınlaşmış ve çeşitli sektörlerde kendine yer bulan bir teknoloji haline gelmiştir. Özellikle kargo taşımacılığı sektörü, insansız hava araçlarının en çok gelişme göstermesi beklenen alanlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Doğal afetler başta olmak üzere, salgın hastalıklar, hayvancılık, yangınlar, askeri operasyonlar, depremler, medikal ve tarım alanlarında insansız hava araçları aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bu araçlar, her türlü kriz durumunda, krizin üstesinden gelinmesinde büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışma, insansız hava araçlarının kriz dönemlerinde kargo taşımacılığındaki rolünü ele almakta ve Türkiye'deki hava kargo taşımacılığı yapan işletmeler ile yöneticilerinin görüşlerini yüz yüze görüşme teknikleri kullanarak toplamıştır. Toplanan veriler, içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş ve İHA'ların hız, maliyet, güvenlik ve erişilebilirlik açısından sunduğu avantajlar kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Özellikle zorlu ve erişilmesi güç bölgelere yapılan acil müdahalelerde İHA'ların sunduğu potansiyel önemle vurgulanmaktadır. İHA'ların kargo taşımacılığındaki başlıca avantajları arasında, hızlı teslimat kapasitesi, maliyet etkinliği ve operasyonel çeviklik yer almaktadır. Bu araçlar, özellikle tıbbi malzemeler ve acil yardım gereçleri gibi kritik yüklerin taşınmasında zamanında ve güvenli teslimat sağlayabilmekte, coğrafi ve trafik engellerini aşarak kriz anında kritik lojistik destek sunmaktadır. Bu özellikleriyle İHA'lar, kriz yönetiminde değerli araçlar olarak kabul edilmektedir. Çalışmanın bulguları, İHA'ların kriz yönetiminde sunduğu stratejik avantajları ve operasyonel esnekliği dikkate alarak, bu teknolojinin kriz zamanlarında ve günlük lojistik operasyonlarda nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. İHA teknolojisinin geliştirilmesi ve operasyonel entegrasyonu, lojistik sektöründe önemli devrimler yaratabilir ve operasyonel verimliliği artırarak maliyetleri düşürebilir. Sonuç olarak, insansız hava araçlarının kargo taşımacılığındaki rolünün daha da genişletilmesi ve bu alandaki potansiyelinin tam olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of unmanned aerial vehicles has become increasingly widespread and has become a technology that has found its place in various sectors. In particular, the cargo transportation sector stands out as one of the areas where unmanned aerial vehicles are expected to show the most development. Many organizations, from small businesses to large enterprises, have started to benefit from this technology, especially in times of crisis. Unmanned aerial vehicles are actively used in natural disasters, epidemics, animal husbandry, fires, military operations, earthquakes, medical and agricultural fields. These vehicles have a great importance in overcoming the crisis in all kinds of crisis situations. This study examines the role of unmanned aerial vehicles in cargo transportation in times of crisis and collects the opinions of air cargo transportation companies and their managers in Turkey by using face-to-face interview techniques. The collected data was analyzed through content analysis and the advantages of UAVs in terms of speed, cost, safety and accessibility were comprehensively analyzed. The potential offered by UAVs is emphasized, especially in emergency interventions in difficult and inaccessible areas. The main advantages of UAVs in cargo transportation include fast delivery capacity, cost effectiveness and operational agility. They can ensure timely and safe delivery of critical cargo, especially medical supplies and emergency relief equipment, and provide critical logistical support in times of crisis by overcoming geographical and traffic obstacles. With these characteristics, UAVs are recognized as valuable tools in crisis management. Taking into account the strategic advantages and operational flexibility that UAVs offer in crisis management, the findings of this study reveal how this technology can be effectively utilized in times of crisis and daily logistics operations. The development and operational integration of UAV technology could revolutionize the logistics industry, increasing operational efficiency and reducing costs. As a result, it is concluded that the role of drones in cargo transportation should be further expanded and their potential in this field should be fully exploited..