Bir diyetisyene başvuran fazla kilolu bireylerde yeme bağımlılığı ile bilişsel çarpıtmalar ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between food addiction, cognitive distortions, and emotion regulation difficulties among individuals with overweight referred to a dietitian clinic
- Tez No: 879376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacıbir diyetisyene başvuran fazla kilolu bireylerde yeme bağımlılığı ile bilişsel çarpıtmalar ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın araştırma grubunu Malatya Devlet Hastanesi Diyet Polikliniğine başvuran 18-65 yaş aralığındaki 77 kişi (51 kadın,26 erkek; yaş ort:30,27) oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplamak için sosyodemografik veri formu, Yale Yeme Bağımlılığı ölçeği (YYBÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ve Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (BÇÖ) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışmaya katılan 77 kişiden 25'i (% 32,5) YYBÖ'nde yeme bağımlılığı eşik puanının üzerinde puan almıştır. Ayrıca, katılımcıların yeme bağımlılığı durumunun cinsiyete (p>0,05) ve BKİ'ne (p>0,05) göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların yeme bağımlılığı durumu ile yaş değişkeni arasında negatif ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır(r= -.275; p ˂,05). Bunlara ek olarak, katılımcıların DDGÖ toplam puan ve alt alan puanlarının yeme bağımlılığı olmayanlar ve yeme bağımlılığı olanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between food addiction, cognitive distortions and difficulty in emotion regulation among overweight individuals who consult a dietitian. The research group of the study consists of 77 people (51 females, 26 males; mean age: 30.27) between the ages of 18-65 who applied to Malatya State Hospital Diet Polyclinic. Sociodemographic data form, Yale Food Addiction Scale (YFAS), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS) and Cognitive Distortions Scale (CDS) were used to collect data within the scope of this research. As a result of the research, 25 (32.5%) of the 77 people who participated in the study scored above the threshold score of the YFAS. Additionally, it was concluded that the food addiction status of the participants did not differ according to gender (p>0.05). and BMI (p>0.05). It was determined that there was a negative and significant relationship between the participants' food addiction status and the age variable (r = -.275; p ˂.05). In addition, it was found that the total score and subdomain scores of the DERS of the participants did not show a statistically significant difference comparing those without food addiction and those with food addiction.