Finansal liberalizasyon döneminin gelişimi ve Türkiye'de yatırım iklimi
Development of the financial liberalization period and investment climate in Turkey
- Tez No: 879375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Finansal liberalizasyon, genellikle sermaye akışlarının, finansal hizmetlerin ve piyasa düzenlemelerinin serbestleştirilmesini içerir. Türkiye'de bu süreç 1980'lerin başında başlamıştır. Her dönemde Türkiye'nin yatırım iklimi hem iç hem de dış faktörlerden etkilenmiştir. Ekonomik politikalar, global ekonomik koşullar, siyasi istikrar ve hukuki altyapı gibi faktörler yatırım kararlarını doğrudan etkileyen unsurlar olarak ön plana çıkmıştır. Son dönemde, teknoloji ve yenilenebilir enerji gibi alanlarda yatırımların arttığı gözlemlenmektedir. Bununla birlikte, Türkiye ekonomisi zaman zaman siyasi ve ekonomik belirsizlikler, döviz kuru dalgalanmaları ve yüksek enflasyon gibi zorluklarla da karşılaşmıştır. Bu faktörler, yatırım iklimini şekillendirmede önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de finansal liberalizasyon sürecinin başlamasından bugüne kadar olan dönemde yatırım ortamını derinlemesine incelemek ve bu süreçte etkili olan temel faktörleri detaylı bir şekilde analiz etmektir. Finansal liberalizasyonun ekonomik çevreye olan etkisini inceleyerek Türkiye'nin yatırım alanındaki gelişimini anlamak ve gelecek dönemler için yatırım stratejilerini etkileyecek kritik unsurları tespit etmek bu çalışmanın hedeflerindendir. Türkiye'nin yaşadığı ekonomik sıkıntılarla başa çıkma yöntemleri arasında geleneksel olarak enflasyonun düşürülmesi ve maliyet disiplininin korunması yer alır. Ancak, özel sektörde spekülatif finans hareketleri sonucu oluşan hassas durumlar bu durumlarda sıklıkla göz ardı edilir. Devlet sektörü, sosyal sorumluluklarını ikinci plana atarak borç ödemelerine yoğunlaşmıştır. 2001 sonrası meydana gelen ekonomik artış ve faiz oranlarının düşüşü, ağırlıklı olarak borçların geri ödenmesine yönelik olmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial liberalization generally involves the liberalization of capital flows, financial services and market regulations. In Turkey, this process started in the early 1980s. In every period, Turkey's investment climate has been affected by both internal and external factors. Factors such as economic policies, global economic conditions, political stability and legal infrastructure have come to the fore as factors that directly affect investment decisions. Recently, it has been observed that investments in areas such as technology and renewable energy have increased. However, the Turkish economy has also encountered difficulties from time to time, such as political and economic uncertainties, exchange rate fluctuations and high inflation. These factors play an important role in shaping the investment climate. The aim of this study is to examine in depth the investment environment in Turkey from the beginning of the financial liberalization process to today and to analyze in detail the main factors that are effective in this process. The objectives of this study are to understand Turkey's development in the field of investment by examining the impact of financial liberalization on the economic environment and to identify critical elements that will affect investment strategies for the future. Traditionally, Turkey's methods of coping with the economic difficulties it is experiencing include reducing inflation and maintaining cost discipline. However, sensitive situations arising from speculative financial movements in the private sector are often ignored in these cases. The state sector has concentrated on debt payments, putting social responsibilities on the backburner. The economic increase and decrease in interest rates after 2001 were mainly aimed at repayment of debts.