Genç erişkinlerde internet bağımlılığı ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between internet addiction and parental attitudes in young adults
  1. Tez No: 879390
  2. Yazar: ESMANUR SADIKLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJEN İLNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada genç yetişkinlerde internet bağımlılığı ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma nicel araştırma deseni içinde yer alan ilişkisel tipte anket yöntemiyle gerçekleşmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 21-25 yaş aralığında bulunan 150 bireyden oluşmaktadır. Araştırma verilerin toplanmasında literatüre dayalı olarak hazırlanmış olan 'Demografik Bilgi Formu', 'Ana-Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ)' ve 'Young İnternet Bağımlılığı Testi-Kısa Formu' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde matematik temelli istatistik programı SPSS-22 programı kullanılmıştır. Çalışma kapsamında demografik verilerin betimsel değerleri, ölçeklerin normallik analizleri, Pearson Korelasyon analizi ve fark analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre; internet bağımlılığı ile demokratik, koruyucu ve otoriter anne baba tutumları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda cinsiyet, yaş, ebeveyn eğitim düzeyi, ebeveyn medeni durumu, çalışma durumu, günlük internet kullanım sıklık durumu ile internet bağımlılığı ve anne baba tutum düzeyleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak katılımcılarda internet bağımlılığı düzeyi arttıkça demokratik, koruyucu ve otoriter anne baba tutum düzeylerinin de arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between internet addiction and parental attitudes in young adults. For this purpose, the research was carried out with the relational type survey method within the quantitative research design. The study group of the research consists of 150 individuals between the ages of 21-25. 'Demographic Information Form', 'Parental Attitude Scale (ABTO)' and 'Young Internet Addiction Test-Short Form', which were prepared based on the literature, were used to collect research data. SPSS-22, a mathematics-based statistics program, was used to analyze the data obtained. Within the scope of the study, descriptive values of demographic data, normality analysis of the scales, Pearson Correlation analysis and difference analyzes were used. According to the findings obtained within the scope of the research; A positive significant relationship was found between internet addiction and democratic, protective and authoritarian parental attitudes. At the same time, a statistically significant difference was found between gender, age, parental education level, parental marital status, employment status, daily internet usage frequency, internet addiction and parental attitude levels. As a result, it was found that as the level of internet addiction in the participants increased, the levels of democratic, protective and authoritarian parental attitudes also increased.