Masalcının gözünden masallarda gizlenen subliminal mesajlar üzerine bir alan araştırması
A field research on subliminal messages hidden in fairy tales from the eyes of the storyteller
- Tez No: 879389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİYE GÖZDE MOCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Masallar, insanlık tarihinin çok eski dönemlerinden itibaren mitlerin devamı niteliği taşıyarak Dünya Edebiyatı'nın ve Türk Edebiyatı'nın en sevilen halk anlatılarından biridir. Gerek yerleşik gerekse göçebe olan tüm toplumlarda masallar toplumun değer yargılarının oluşmasında ve nesilden nesile aktarımında tercih edilen edebi yöntemlerden biridir. Farklı kültürlere ait mitlerde güç kadın ve erkek karakterler arasında dağıtılırken mitlerin masallara dönüşümünden sonra güç erkeklere atfedilmiştir. Günümüzde masallar kahramanları hayvanlar, insanlar, tabiatüstü varlıklardan oluşan; olayları masal diyarında geçen, halkın ortak geçmişinden doğmuş; ağızdan ağıza, nesilden nesile sürüp gelen; hayal mahsûlü bir takım olayların anlatıldığı sözlü halk edebiyatı ürünlerinden biriymiş gibi görünse de eril toplumun sonucu olarak masallarda kadınlar daha zayıf fiziki ve kişilik özelliklerine sahip, yardıma ya da kurtarılmaya muhtaç olarak görülen ve kurgulanan karakterlerdir. Bu araştırmada masallarda kullanılan, kadınları zayıf gösteren erkek egemen dile masal anlatıcılarının gözünden toplumun kadına bakışı üzerinde nasıl bir algı yarattığı sorusuna cevap aranmaktır.
Özet (Çeviri)
Fairy tales are one of the most popular folk narratives of World Literature and Turkish Literature, being the continuation of myths from the very ancient periods of human history. In all societies, whether settled or nomadic, fairy tales are one of the preferred literary methods in the formation of society's value judgments and their transmission from generation to generation. While power was distributed between male and female characters in myths from different cultures, after the transformation of myths into fairy tales, power was attributed to men. Today, the heroes of fairy tales consist of animals, humans and supernatural beings; The events take place in the land of fairy tales and are born from the common past of the people; passed from mouth to mouth, from generation to generation; Although it seems to be one of the oral folk literature products in which some imaginary events are told, as a result of the masculine society, women in fairy tales are characters who are seen and fictionalized as having weaker physical and personality characteristics and in need of help or rescue. In this research, the aim of this research is to seek an answer to the question of what kind of perception the male-dominated language used in fairy tales, which portrays women as weak, creates on the society's view of women through the eyes of the storytellers.