Sigara içen ve içmeyen yetişkinlerin psikolojik dayanıklılık ile kaygı ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychological resilience with anxiety and depression levels of smokers and non-smokers
  1. Tez No: 879395
  2. Yazar: ELİF DEMİR AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yapılan bu çalışmada sigara içme alışkanlıgı olan bireyler ile sigara içme alışkanlıgı olmayan kişilerin psikolojik dayanıklılık, kaygı ve depresyon duzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya 278 kadın ve 109 erkek olmak uzere toplam 387 yetişkin birey katılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerde demografik ozelliklerin belirlenmesinde sekiz sorudan oluşan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Psikolojik dayanıklılık, depresyon ve kaygı duzeylerinin belirlenmesinde ise“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçegi”,“Beck Depresyon Ölçegi”ve“Beck Anksiyete Ölçegi”kullanılmıştır. Veri analiz surecinde ise SPSS 25.0 programında Samples T test ile İki Yonlu ANÖVA analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda katılımcıların psikolojik dayanıklılık duzeylerinin orta seviyenin uzerinde, depresyon ve kaygı duzeylerinin ise duşuk seviyede oldugu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the psychological resilience, anxiety and depression levels of individuals with a smoking habit and those without a smoking habit. A total of 387 adults, 278 women and 109 men, participated in the research. A personal information form consisting of 8 questions was used to determine the demographic characteristics of the individuals participating in the research.“Psychological Resilience Scale for Adults”,“Beck Depression Scale”and“Beck Anxiety Scale”were used to determine psychological resilience, depression and anxiety levels. During the data analysis process, Samples T test and Two-Way ANOVA analysis were used in the SPSS 25.0 program. At the end of the research, it was found that the psychological resilience levels of the participants were above the medium level, and their depression and anxiety levels were low.