Manyetik nanoyapılar ile katkılandırılan grafitik karbon nitrür yapıların üretilmesi: Boyar maddeleri renksizleştirme kapasitelerinin araştırılması
Synthesis of graphitic carbon nitride structures doped with magnetic nanostructures: Investigation of decolorization rate of dyes
  1. Tez No: 879434
  2. Yazar: DİLAVER YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ESKALEN, DR. MUSTAFA KAVGACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tekstil ve gıda sanayisinde kullanılan ve fazlası atık su olarak doğaya karışan boyar maddelerin çevre ve insan sağlığına zarar vermemesi için arıtılması gerekmektedir. Boyar maddelerin arıtılmasında bazı endüstriyel ürünler kullanılmasına rağmen verimliliği daha yüksek, maliyet açısından daha ekonomik ve ikincil kirliliğe sebep olmayacak yeni maddelere ihtiyaç vardır. Bazı metal alaşımlar boyar maddeleri çok kısa sürede arıtabilmektedir. Son yıllarda amorf ve nano yapılı malzemelerin boyar maddelerin arıtılmasında kullanılması ile ilgili çalışmalar dikkatleri üzerine çekmiştir. Tezimizde maliyetini düşürmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak için karbon nanoyapılı malzemelerin yeni bir üyesi olan grafitik karbon nitrür'ün ana yapı malzemesi olarak kullanılması ve bu yapıya manyetik nanoyapılı malzemelerin katkılandırılması planlanmaktadır. Tezimizin ilk aşamasında saf (katkısız) grafitik karbon nitrür (g-C3N4) sentezlenecektir. Daha sonra üretilerek bu malzeme ayrıntılı olarak karakterize edilecektir. Bir sonraki aşamada manyetik özelliğe sahip demir (Fe) ve nikel (Ni) nanoyapılı malzemeler sentezlenecek ve grafitik karbon nitrüre katkılandırılarak nanokompozit malzemeler elde edilecektir. Üretilen yeni üstün özellikli malzemelerin boyar maddeleri renksizleştirme potansiyelleri ayrıntılı olarak araştırılacaktır.Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek literatürle kıyaslanacaktır.
Özet (Çeviri)
The dyestuffs used in the textile and food industry and the excess of which are mixed with the nature as waste water must be treated in order not to harm the environment and human health. Although some industrial products are used in the treatment of dyestuffs, there is a need for new substances with higher efficiency, more economical in terms of cost and not causing secondary pollution. Some metal alloys can purify dyestuffs in a very short time. In recent years, studies on the use of amorphous and nano-structured materials in the treatment of dyestuffs have attracted attention. In our thesis, it is planned to use graphitic carbon nitride, a new member of carbon nanostructured materials, as the main building material and to doped magnetic nanostructured materials to this structure in order to reduce its cost and ensure its sustainability. In the first stage of our thesis, pure (no additives) graphitic carbon nitride (g-C3N4) will be synthesized. Later, this material will be produced and characterized in detail. In the next step, magnetic iron (Fe) and nickel (Ni) nanostructured materials will be synthesized and nanocomposite materials will be obtained by doping with graphitic carbon nitride. The dyestuffs decolorization potentials of the new superior materials produced will be investigated in detail. The results will be evaluated and compared with the literature.