Maksimumlu bulanık fark denklemleri üzerine bir çalışma
A study on the max-type fuzzy difference equations
- Tez No: 879435
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma bir derleme çalışmasıdır ve dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; bulanık kümeler ve bulanık sayılar ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde; bulanık fark denklemleri ile ilgili yapılmış bazı çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; Changyou Wang ile Jiahui Li'nin 2020 yılında yayımlanmış olan“Periodic Solution for a Max-Type Fuzzy Difference Equation”başlıklı makalesi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise; sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a compilation study and consists of four sections. In the first section; basic definitions and theorems related to fuzzy sets and fuzzy numbers are given. In the second section; informations about some of the studies regarding the fuzzy difference equations studied before are given. In the third section; the article entitled“Periodic Solution for a Max-Type Fuzzy Difference Equation”published by Changyou Wang and Jiahui Li'nin in 2020 is discussed. In the fourth section, conclusions and suggestions are given.