Bessel fonksiyonları ve türevlerini içeren özel bir fonksiyon için yarıçap problemleri
Radius problems for a special function containing bessel functions and derivatives
  1. Tez No: 879436
  2. Yazar: ADEM KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle J_v(z) birinci çeşit klasik Bessel fonksiyonun sıfırları yardımıyla elde edilen geometrik özelliklerinin günümüze kadar yapılan çalışmaları verilmiştir. Akabinde N_v(z)=az^2J''_v(z)+bzJ'_v(z)+cJ_v(z) fonksiyonunun a,b ve c değerlerinin durumlarına göre normalize fonksiyonlarının Lemniscate yıldızıllık ve Lemniscate konvekslik yarıçapları elde edilmiştir. Ana sonuçların ispatlarında N_v(z) fonksiyonun sıfırları ve bazı kompleks eşitsizlikler kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarda a,b ve c reel sayılarının özel değerleri için tablolar oluşturulmuş ve grafikler ile görsel doğrulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the studies carried out to date on the geometric properties obtained with the help of zeros of the first kind of classical Bessel function J_v(z) are given. Subsequently, the Lemniscate starlikeness and Lemniscate convexity radii of the normalized functions of the function N_v(z)=az^2J''_v(z)+bzJ'_v(z)+cJ_v(z) were obtained according to the states of a,b and c values. The zeros of N_v(z) functions and some complex inequalities were used in the proofs of the main results. In the results obtained, tables were created for the special values of real numbers a,b and c and visual verification was made with graphs.