Bir üniversite kampüsünde gaz tahrikli ısı pompası kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of gas driven heat pump on a university campus
- Tez No: 879451
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF EMRE ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Enerji üretiminde fosil yakıtların katkısı yüksektir. Fosil yakıtların kullanımından açığa çıkan zararlı gazlar insan sağlığını ve dünya düzenini tehdit eder hale gelmiştir. Fosil yakıtlarında önümüzdeki yıllarda tükeneceği öngörüldüğünden enerjinin üretilmesinde fosil yakıtların kullanımını azaltacak ve daha çevreci yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada; Burdur ilinde bulunan üniversite yerleşkesinin ısınma ihtiyacını karşılayacak gaz motor tahrikli hava kaynaklı ısı pompası tasarlanmıştır. Burdur ilinin ısınma aylarındaki alt ve üst sıcaklık değerleri tespit edilerek ısı pompasının çalışma aralığı belirlenmiştir. Doğal gaz ile çalışan bir gaz motoru yardımı ile ısı pompasının mekanik gücü karşılanmıştır. Gaz motorunun kullanımında açığa çıkan atık ısılarda ısınma sistemine dâhil edilmiştir. Engineering Equation Solver (EES) programı ile ısı pompasının ısıtma gücü hesaplanmıştır. Üniversitenin mevcut ısıtma kapasitesine göre GMIP sisteminin ihtiyaç duyduğu gaz motoru ve ısı pompası adetleri hesaplanmıştır. Geçmiş dönemlerdeki doğal gaz tüketim verilerine göre GMIP kullanılmasın durumunda 40 °C Kondenser sıcaklığında %63.61 oranında, 50 °C Kondenser sıcaklığında %52.78 oranında yakıttan ve yakıt kullanım maliyetinden tasarruf edilebileceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The contribution of fossil fuels in energy production is high. Harmful gases released from the use of fossil fuels have become a threat to human health and world order. Since it is predicted that fossil fuels will run out in the coming years, more environmentally friendly methods are needed to reduce the use of fossil fuels in the production of energy. In this study; A gas engine driven air source heat pump was designed to meet the heating needs of the university campus in Burdur. The operating range of the heat pump was determined by determining the lower and upper temperature values in the warming months of Burdur province. The mechanical power of the heat pump is met with the help of a gas engine running on natural gas. Waste heat generated during the use of the gas engine is also included in the heating system. The heating power of the heat pump was calculated with the Engineering Equation Solver (EES) program. The number of gas engines and heat pumps required by the GMIP system was calculated according to the current heating capacity of the university. According to natural gas consumption data in the past periods, it has been calculated that if GMIP is not used, fuel and fuel usage costs can be saved by 63.61% at 40 °C Condenser temperature and 52.78% at 50 °C Condenser temperature.