Teknik destek uzmanı ataması için çok amaçlı en iyileme modeli oluşturulması ve servis temelli mimarisinin geliştirilmesi
Creating a multi-objective optimization model and developing a service based architecture for technical support specialist assignment
- Tez No: 879463
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, bir Bilgi Teknolojileri Servis Yönetimi (ITSM-Information Technology Service Management) şirketinde teknik destek uzmanlarına atama yapma sürecinin optimizasyonuna odaklanmaktadır. Araştırmada, gelen isteklerin Analitik Serim Süreci ile elde edilen iş yüklerinin çok amaçlı çok kriterli bir matematiksel modele entegre edilmesi süreci incelenmiştir. Bu modelin amacı, teknik destek uzmanlarının iş yükünü dengeli bir şekilde dağıtırken aynı zamanda maliyetleri düşürmek ve müşterilere servis seviyesi anlaşmalarına uygun hizmetler sunmaktır. Tezde, analitik serim sürecinde iş yüklerinin belirlenmesinde kullanılan kriterler ve bu kriterlerin ikili karşılaştırmalar yoluyla nasıl değerlendirildiği detaylandırılmaktadır. Bu analizler sonucunda elde edilen katsayılar, iş yükünü belirlemede kullanılmak üzere matematiksel modele dahil edilir. Ayrıca, matematiksel modelin uygulanması ve veri işleme süreçleri tezde geniş bir şekilde ele alınmaktadır. Toplanan veriler MM-API (Matematiksel Model-Uygulama Programlama Arayüzü) aracılığıyla çekilmekte, veri tabanına uygun hale getirilmekte ve modelin düzenli aralıklarla çalışması sağlanmaktadır. Modelin sonuçları ITSM-API'e uygun şekilde dönüştürülerek, atama sürecinin tamamen otomatik olarak tamamlanmasına imkân tanınmaktadır. Bu yaklaşım, teknik destek atamalarını daha verimli ve etkili bir şekilde gerçekleştirerek hem maliyet avantajı hem de müşteri memnuniyeti sağlama potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the optimization of the assignment process for technical support specialists in an IT Service Management (ITSM) company. The research examines the process of integrating the workloads obtained through the Analytical Network Process into a multi-objective multi-criteria mathematical model. The goal of this model is to balance the workload of technical support specialists while reducing costs and providing services that comply with service level agreements to customers. In the thesis, the criteria used to determine workloads in the Analytical Network Process and how these criteria are evaluated through pairwise comparisons are detailed. The coefficients obtained from these analyses are included in the mathematical model for workload determination. Additionally, the implementation of the mathematical model and data processing processes are extensively discussed in the thesis. Data is collected through the MM-API (Mathematical Model - Application Programming Interface), transformed into a suitable format for the database, and ensured that the model operates at regular intervals. The results of the model are transformed into a format compatible with the ITSM-API, allowing for the complete automation of the assignment process. This approach has the potential to make technical support assignments more efficient and effective, offering both cost advantages and customer satisfaction.