Çevrimiçi klinik pilates temelli egzersiz programının primer dismenoreli kadınlar üzerine etkisi
The effect of an online clinic pilates-based exercise program on women with primary dysmenhorrea
- Tez No: 879462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL DENİZOĞLU KÜLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızın amacı primer dismenore ağrısı olan kadınlarda çevrimiçi klinik pilates temelli egzersiz programının ağrı düzeyine, lumbopelvik kas kuvvetine, dismenore semptomlarına etkisini incelemektir. Primer dismenore tanısı alan 34 kadın çalışmaya alındı. Katılımcılar randomize olarak müd a hale ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna sadece primer dismenore semptomları hakkında bilgi verildi ve herhangi müdahalede bulunulmadı. Müdahale grubuna primer dismenore semptomları hakkında bilgi verildi ve 8 hafta boyunca, haftada 2 kez olmak üzere toplam 16 seans, her seans 50 dakikalık çevrimiçi egzersiz programı uygulandı. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri ve menstrüel özellikleri kaydedildi. Menstrüasyon tutumları Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği (FEDÖ), menstrüasyon belirtileri Menstrüasyon Semptom Ölçeği (MSÖ), ağrı düzeyleri Vizuel Analog Skala (VAS) ve Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi, gövde kaslarının enduransı Gövde Endurans Testleri ile başlangıçta ve ardışık iki menstrüel siklus sonunda değerlendirildi. Veri analizi için SPSS v.20 programı kullanıldı. Tüm veriler dağılım özelliklerinin belirlenebilmesi için Shapiro-Wilk testi ile analiz edildi. Grup içi tedavi öncesi ve sonrası değerlerin karşılaştırılması için verilerin dağılımına göre 'Paired Sample T Test' kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda normal dağılım gösteren sayısal verilerde 'Independent Samples T-test' kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effect of a clinical pilates-based exercise program on pain level, lumbopelvic muscle strength and dysmenorrhea symptoms in women with primary dysmenorrhea. 34 women diagnosed with primary dysmenorrhea were included in the study. The control group was only informed about the symptoms of primary dysmenorrhea and did not receive any intervention. The clinical pilates group was informed about the symptoms of primary dysmenorrhea and an online exercise program was applied for 8 weeks, 2 times a week for a total of 16 sessions, each session lasting 50 minutes. Sociodemographic information and menstrual characteristics of the participants were recorded. Menstrual attitudes were assessed with the Functional and Emotional Measure of Dysmenorrhea (FEMD) , menstrual symptoms with the Menstruation Symptom Questionnaire (MSQ), pain levels with the Visual Analog Scale (VAS) and Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire, and trunk muscle endurance with the Trunk Endurance Tests at baseline and at the end of two consecutive menstrual cycles. SPSS v.20 program was used for data analysis. All data were analyzed with the Shapiro-Wilk test to determine the distributional characteristics. 'Paired Sample T-test'was used to compare the values before and after the treatment within the group according to the distribution of the data. In intergroup comparisons, 'Independent Samples T-test'was used for numerical data with normal distribution.