2018-2021 yılları arasında Gazi Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde yatarken gastrostomi açılan hastaların genel özellikleri ve klinik sonuçları
General characteristics and clinical results of the patients who underwent gastrostomy while intensive care uni̇t stay in Gazi University Hospital Medical Intensive Care Unit between 2018 and 2021
  1. Tez No: 879484
  2. Yazar: MELTEM BÜŞRA ERDEMİR GÜLCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHENDER GÜLBİN AYGENCEL BIKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Perkutan Endoskopik Gastrostomi (PEG), fonksiyonel olarak normal gastrointestinal sistemi bulunan, ancak uzun dönem oral beslenemeyecek veya oral beslenmenin yutma disfonksiyonu gibi nedenlerle mümkün olamayacağı düşünülen hastalarda uygulanan bir enteral beslenme yöntemidir. PEG açılması, bu tip hastalarda genellikle eve taburculuk hazırlığı sırasında planlanan bir işlemdir. Biz bu tez çalışması ile kendi hastanemiz iç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde yatarken açılan PEG'leri inceleyerek; hastaların ve yapılan işlemlerin genel özelliklerini ve klinik sonuçlarının irdelemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Gazi Üniversitesi Hastanesi İç hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde 1 Ocak 2018-31 Aralık 2021 tarihleri arasında yatarken PEG işlemi uygulanan hastaların hastane kayıtları ve dosyaları retrospektif olarak incelendi. İşlem yapılan hastaların genel özellikleri, PEG işleminin özellikleri (kimler tarafından açıldığı, ne zaman açıldığı, işlem öncesi ve sonrası yapılan hazırlıklar, işlemin erken ve geç komplikasyonları) ile hasta sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Kırk iki hastaya yoğun bakım ünitesi yatışı sırasında PEG işlemi uygulanmıştır. Bu hastaların 18 tanesi kadın, 24 tanesi erkektir. Hastaların medyan yaşı ise 76,5 (58-84,25) yıl olarak tespit edilmiştir. Otuz altı hastaya işlemi gastroenteroloji uzmanları, 6 hastaya ise genel cerrahi uzmanları uygulamıştır. PEG işlemi yoğun bakım yatışının medyan 27. gününde (11,75-40) yapılmıştır. Hastaların yoğun bakım ünitesindeki yatış sürelerinin medyanı ise 52 (35-78,25) gündür. PEG açılan hastaların çoğunluğu nörolojik hastalığa (SVO sekeli, Alzheimer, demans, Parkinson hastalığı, vb) (23, %54,8) veya kansere (solid ve 10 hematolojik kanser) (9, %21,4) sahiptir. İşlem sonrası erken dönem (ilk 48 saat) komplikasyon gelişen hasta sayısı iki, geç dönem (7 gün ve sonrası) komplikasyon gelişen hasta sayısı ise dokuzdur. PEG açılan 17 hasta (%40,5) yoğun bakım yatışı sırasında vefat etmiş, 25 hasta ise ya eve, bakım merkezine veya palyatif merkeze gastrostomi ile taburcu edilmiş ya da servislere devir edilmiştir. Sonuç: PEG, uzun dönem oral beslenemeyecek veya oral beslenmenin yutma disfonksiyonu gibi nedenlerle mümkün olamayacağı düşünülen hastalarda uygulanan etkin, güvenilir bir enteral beslenme yöntemidir. Hasta seçiminin, zamanlamasının iyi yapılması; erken ve geç dönem komplikasyonlarının iyi bilinmesi ve yönetilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Percutaneous Endoscopic Gastrostomy (PEG) is an enteral nutrition method applied to patients who have a functionally normal gastrointestinal system but who cannot be fed orally for a long time or who are thought to be unable to take oral nutrition due to reasons such as swallowing dysfunction. PEG opening is a procedure usually planned in preparation for discharge home in such patients. In this thesis study, we examined the PEG procedures performed while hospitalized in our hospital's internal medicine intensive care unit (ICU). We aimed to investigate the patients' general characteristics, clinical results, and PEG procedures. Materials and Methods: Hospital records and files of the patients who underwent PEG procedure during hospitalization in Gazi University Hospital Medical ICU between January 1, 2018, and December 31, 2021, were retrospectively examined. General characteristics of the patients who underwent the procedure, characteristics of the PEG procedure (who performed it, when it was performed, what preparations were made before and after the procedure, early and late complications, etc.), and patient outcomes were evaluated. Results: Forty-two patients underwent the PEG procedure during ICU admission. Eighteen of these patients were women, and 24 were men. The median age of the patients was 76.5 (58-84.25) years. Gastroenterology specialists performed the procedure on 36 patients, and general surgeons performed on 6 patients. PEG 12 procedure was performed on the median 27th day (11.75-40) of ICU hospitalization. The median length of ICU stay of the patients was 52 (35-78.25) days. The majority of patients undergoing PEG had neurological disease (sequelae of cerebrovascular disease, Alzheimer's, dementia, Parkinson's disease, etc.) (23, 54.8%) or cancer (solid or hematological cancer) (9, 21.4%). The number of patients who developed early complications after the procedure (within the first 48 hours) was two, and the number of patients who developed late complications (7 days and later) was nine. Seventeen patients (40.5%) who underwent PEG died during ICU stay, and 25 patients were either discharged to home, nursing home, or palliative care center with PEG or transferred to inpatient clinics. Conclusion: PEG is an effective and reliable enteral nutrition method used in patients who cannot be fed orally for a long time or in whom oral feeding is impossible due to swallowing dysfunction. Good patient selection and timing, and early and late complications should be well-known and managed.