Primer malnütrisyonda üst gastrointestinal sistem endoskopi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of upper gastroinstestinal tract endoscopy findings in primary malnutrition
  1. Tez No: 879485
  2. Yazar: CANSU DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA GÖNÜL SEZER YAMANEL, DOÇ. DR. NEVZAT AYKUT BAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Malnütrisyon; bir veya daha çok besin öğesinin eksik veya dengesiz alınması sonucu ortaya çıkan patolojik bir durumdur. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde halen en önemli halk sağlığı sorunu olup malnütrisyonun varlığı çocuklarda gastroenterit ve solunum yolu enfeksiyonlarından ölüm riskini yaklaşık iki kat arttırmaktadır. Çalışmamızda büyüme ve gelişme geriliği olan fakat bilinen bir kronik hastalığı olmayan çocuklarda üst gastrointestinal sistem (GİS) endoskopisi ile diyet önerilerine rağmen devam eden beslenme yetersizliğinin nedenini saptamak ve aynı zamanda dispeptik yakınmalarla başvuran, malnütre olmayan çocukların endoskopi bulguları ile aralarında bir farklılık olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada, Eylül 2022-Ocak 2024 tarihleri arasında SBÜ Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji polikliniğine başvuran, poliklinik takiplerinde primer malnütrisyon tanısı alan ve en az 6 ay beslenme desteğine rağmen şikayetleri devam eden hastalar etik kurul onayı ve anestezi onamları alındıktan sonra çalışmaya dahil edilmiştir. Aralık 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında endoskopi kararı verilen 61 primer malnütre hasta çalışma grubu olarak, yine aynı tarihlerde dispeptik yakınmalarla başvurup endoskopi yapılması kararlaştırılan 61 hasta da kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Çalışma prospektif olup 122 hastadan gerekli onamlar alındıktan sonra endoskopi yapılarak hastaların endoskopi ve patoloji sonuçları değerlendirilmiştir. Bulgular: Primer malnütrisyonu olan hastaların %90'ında (n=55) endoskopik olarak gastropati saptandı. Histopatolojik olarak ise vakaların 17/61'i (%27,8) tamamen normal üst GİS endoskopisi olarak sonuçlandı. Başvuru şikayetlerine bakıldığında malnütre grupta iştahsızlık/kilo alamama şikâyeti kontrol grubuna göre anlamlı bulunurken (p=0,0001), kontrol grubunda ise malnütre gruba göre karın ağrısı, dispepsi, bulantı ve kusma şikayetleri anlamlı derecede yüksek bulundu (p0,05). Malnütre hastaları H. pylori durumuna göre karşılaştırdığımızda H. pylori pozitif vakalarda %76,4 oranında antral nodülarite saptanmış olup H. pylori varlığı ile antral nodülarite varlığı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (r²=0,59, p=0,0001). Malnütre hastalarda H. pylori pozitif olgularda %17,6 oranında bulber ülser saptanmış olup negatif olgulara göre anlamlı bulunmaktadır (p=0,03). Patoloji bulgularında ise malnütre hastalarda H. pylori pozitif 14 hastanın tamamında kronik aktif gastrit saptanmış olup istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,0001). Çalışma ve kontrol gruplarını H. pylori durumuna göre değerlendirdiğimizde endoskopi bulgularında anlamlı bir farklılık olmazken, kontrol grubunun patoloji bulgularında H. pylori varlığında bulboduodenit varlığı anlamlı saptanmıştır (p=0,045).
Özet (Çeviri)
Objectives: Malnutrition is a pathological condition resulting from deficient or unbalanced intake of one or more nutrients. It is still the most important public health problem in developed and developing countries and the presence of malnutrition increases the risk of death from gastroenteritis and respiratory tract infections in children approximately twofold. In our study, we aimed to investigate the cause of malnutrition in children with growth and developmental retardation but without a known chronic disease and to investigate whether there is a difference between the endoscopic findings of non-malnourished children presenting with dyspeptic complaints. Materıals and Methods: In this study, patients who applied to the Pediatric Gastroenterology outpatient clinic of SBÜ Zeynep Kâmil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital between September 2022 and January 2024, who were diagnosed with primary malnutrition during outpatient follow-up and whose complaints persisted despite nutritional support for at least 6 months were included in the study after ethics committee approval and anaesthesia consents were obtained. Between December 2023 and May 2024, 61 primary malnourished patients who were decided to undergo endoscopy were included as the study group and 61 patients who presented with dyspeptic complaints and were decided to undergo endoscopy on the same dates were included as the control group. The study was prospective and endoscopy was performed after obtaining the necessary consents from 122 patients and the endoscopy and pathology results of the patients were evaluated. Findings: Gastropathy was found endoscopically in 90% (n=55) of patients with primary malnutrition. Histopathologically, 17/61 (27.8%) of the patients had completely normal upper GI endoscopy. In the malnourished group, complaints of loss of appetite/inability to gain weight were found to be significant compared to the control group (p=0.0001), while complaints of abdominal pain, dyspepsia, nausea and vomiting were found to be significant in the control group compared to the malnourished group (p0.05). When we compared malnourished patients according to H. pylori status, antral nodularity was found in 76.4% of H. pylori positive cases and the presence of H. pylori and antral nodularity was found to be statistically significant (r²=0.59, p=0.0001). In malnourished patients, 17.6% of H. pylori positive patients had bulbar ulcer, which was statistically significant compared to negative patients (p=0.03). In pathological findings, chronic active gastritis was found in all 14 H. pylori positive patients in malnourished patients and it was statistically significant (p=0,0001). When we evaluated the study and control groups according to H. pylori status, there was no significant difference in endoscopy findings, while the presence of bulboduodenitis in the presence of H. pylori in the control group was found to be significant in pathological findings (p=0,045).